V Česku je nedostatek geriatrů

V tuzemsku chybí geriatři. Třeba na severu Čech je specializovaná péče pro seniory prakticky nedostupná. Se stárnoucí populací a prodlužující se dobou dožití ale budou podle expertů čím dál víc zapotřebí. Geriatrická společnost tvrdí, že je málo samostatných ambulancí.
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Bilderbox
Video Události: V Česku chybí geriatři
video

Události: V Česku chybí geriatři

Úkolem geriatra je komplexně zhodnotit, co pacient opravdu potřebuje. „Měl by spolu s pacientem a jeho rodinou stanovit určitý plán priorit, protože z patnácti nemocí nemůžeme léčit všechny,“ konstatovala Eva Topinková, přednostka Geriatrické kliniky 1. LF UK a VFN. 

Péče o starší pacienty má mnoho dalších specifik - hlídá se třeba úbytek svalů. Podle geriatrické společnosti by na takového specialistu měl mít nárok každý. Ne všude je ale tahle péče dostupná.  

Zatímco v Praze a okolí v posledních patnácti letech začalo pracovat na padesát geriatrů, v Karlovarském kraji pouze dva. „Pokud má někdo zájem ambulanci otevřít, naráží na velké problémy ze strany zdravotních pojišťoven,“ uvedla Topinková. VZP se ale brání. Podle mluvčího pojišťovna neeviduje za posledních pět let jediného odmítnutého geriatra. 

Úkolem pro geriatry je rovněž úzká spolupráce v sociální oblasti. Vyplňují tak mezeru systému, kterou už roky neúspěšně řeší ministerstva práce a zdravotnictví. V rámci pilotního projektu teď společně vyčíslují výdaje na sociální a zdravotní služby.