Uklidili doma, pak i venku. Dobrovolníci plnili pytle na odpadky

Praha - Patnáct tisíc dobrovolníků napříč republikou se zapojilo do velkého jarního úklidu. V rámci akce Ukliďme Česko běžní občané sbírali odpadky na více než šesti stech místech v Čechách a na Moravě. Tuzemský úklid se inspiruje mezinárodní akcí Let's Do It!, která má za cíl zlikvidovat černé skládky a nepořádek kolem nás. Zároveň podporuje sousedské vztahy a u dětí také pozitivní vztah k přírodě. Minulý rok dobrovolníci sebrali asi 200 tun odpadků.
Video Události: Dobrovolníci uklízeli Česko
video

Události: Dobrovolníci uklízeli Česko

Události: Dobrovolníci uklízeli Česko

UD 18.04.2015

Tisíce dobrovolníků uklízí Česko

Akce Ukliďme Česko tématem Studia 6 víkend

Jen na Praze 7 se do dobrovolnických úklidových prací zapojila asi padesátka lidí. Na Strossmayerově náměstí se v devět hodin ráno rozdělili do dvou skupin, které uklízely zejména u stanice metra Vltavská nebo u bývalého nádraží v Bubnech. Podle místních lidí po sobě odpadky zanechávají většinou bezdomovci a toxikomani. Akce se proto zúčastnily také dvě terénní pracovnice, které sesbíraly několik desítek injekčních stříkaček.

  • Jan Čižinský (KDU-ČSL), starosta Prahy 7: „Rádi bychom uklidili ta místa, kde vlastníci, ač byli vyzváni, tak to neuklidili. Aby to tady celý rok nestrašilo… Velmi děkuji těm lidem, že přišli. Nesmírně si vážím toho, že přišli třeba i lidé bez domova, kteří bydlí po Praze 7 a že nám také pomáhají.“

V deset hodin pak začal úklid i na druhé straně republiky. V obci Vřesina žijí necelé tři tisícovky obyvatel, k úklidu se sešlo asi 150 lidí. Největší nepořádek našla úklidová četa pod místní zahrádkářskou kolonií, kam dojíždějí obyvatelé Ostravy. Místní skauti se pak navzájem chlubili, kdo jaký nejzajímavější objekt našel.

Jarní úklidové akce se konají po celé republice už několikátý víkend po sobě. Jejich cílem zbavit po zimě přírodu odpadků a černých skládek. Kampaň Ukliďme svět! organizují dobrovolníci po celém světě. Projekt má především posílit povědomí o odpovědnosti každého jednotlivce za stav společného životního prostředí. Důležitý je zejména pro děti, u nichž se vytváří vztah k přírodě a hodnotové žebříčky.

U břehů řek na Moravě leželo 50 tun odpadu

Na akci, kterou pořádal státní podnik Povodí Moravy, uklidilo břehy řek a potoků na Moravě v uplynulých dnech celkem 2170 dobrovolníků. Ochránci přírody, rybáři, studenti nebo dobrovolní hasiči vysbírali 50 tun odpadků, hlavně papírové obaly, igelitové tašky a PET lahve. Podle generálního ředitele podniku Jana Hodovského je množství sesbíraného odpadu ve srovnání s loňskem dvojnásobné. Celkem se při této akci uklidilo 230 kilometrů břehů.

Akce Povodí Moravy nazvaná My pro vodu - voda pro nás se konala podruhé a zájem o ni stoupl. „Nejvíce nás těší, že se do úklidu zapojilo o 900 lidí více než loni,“ uvedl Hodovský. V minulém roce uklízelo 1300 lidí, kteří na 211 kilometrech vysbírali 24 tun odpadu. Několik týdnů trvající akce, kterou 21. března zahájilo vedení Povodí Moravy čištěním řeky Svratky v Brně, se setkala s velkým ohlasem především na Zlínsku, Přerovsku, Brněnsku, Olomoucku a nově i na Vysočině a Blanensku.