Šabatová: Přípravné třídy by neměly být alternativou povinné školky

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová nesouhlasí s návrhem ministerstva školství, aby se povinný poslední rok předškolního vzdělávání mohl odehrávat také v přípravných třídách. Podle ní by to mohlo vést k segregaci dětí na samém začátku vzdělávací dráhy. Ministerstvo školství s touto variantou počítá v návrhu novely školského zákona. Se zavedením povinného roku předškolního vzdělávání počítá ministerstvo od září 2017. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) výtce Šabatové oponoval, není s věcí prý dostatečně seznámena.

„Je velmi nebezpečné to založit ve dvou liniích, protože tím vzniknou dva proudy, které už se pak nikdy nespojí,“ upozornila ombudsmanka Anna Šabatová při dnešní panelové diskusi na téma rovného přístupu ke vzdělávání. Ministerstvo školství počítá v návrhu novely školského zákona s tou variantou, aby se povinný poslední rok předškolního vzdělávání mohl odehrávat také v přípravných třídách. Podle náměstka pro vzdělávání Jaroslava Fidrmuce (KDU-ČSL) se přípravné třídy osvědčily. Novela nedávno prošla připomínkovým řízením.

V praxi podle ombudsmanky vznikají přípravné třídy především při praktických školách nebo při základních školách se značným podílem romské komunity. Náměstek Fidrmuc oponuje, že nově už nemusejí být určeny pouze pro sociálně znevýhodněné děti. „Jsou s nimi velmi dobré zkušenosti hlavně u dětí, které mají odklad. Ty se potřebují z mateřské školy posunout o krok dále a v přípravné třídě jsou vlastně jednou nohou ve škole,“ poznamenal.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se Šabatovou rovněž nesouhlasí. „Ze slov ombudsmanky je evidentní, že není s problematikou dostatečně seznámena, protože přípravné třídy v žádném případě nikoho nesegregují. Ombudsmanka by mohla také vědět, že novela školského zákona, která již byla podepsána prezidentem, naopak přípravné třídy otevřela všem dětem,“ uvedl ministr. Podle něj Šabatová už dříve hovořila do oblasti školství bez dostatečné odborné průpravy.

Povinný předškolní rok by měl být v mateřské škole, s výjimkou domácí výuky

Šabatová je nicméně přesvědčena, že při jediném povinném roku předškolního vzdělávání je vhodné, aby se pro všechny děti konalo v mateřských školách. Výjimkou by pak byly jen ty, které by se vzdělávaly doma, což by mělo být stejně jako na 1. stupni ZŠ umožněno. „Je to jedinečná šance na nastartování společného vzdělávání,“ uvedla.

Ministerstvo školství počítá se zavedením povinného roku předškolního vzdělávání od září 2017. Zejména děti z málo podnětného rodinného prostředí by tím mohly dostat šanci dohnat svůj handicap před vstupem do první třídy. Opatření by také mohlo snížit počet odkladů školní docházky.