ČR vydá tři muže podezřelé z terorismu do USA, hrozí jim doživotí

Praha - Tři cizince podezřelé ze spolupráce s teroristy Česko zřejmě vydá do USA, kde jim hrozí doživotí. Vydání mužů dnes povolil soud. Konečný souhlas musí ještě vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). Všichni tři muži si proti usnesení podali stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. Podle obžaloby Spojených států chtěli muži prodat zbraně v přepočtu za 160 milionů korun nasazeným agentům, kteří se vydávali za kolumbijské teroristy.

Soud dospěl k závěru, že vydání mužů do USA nic nebrání. Skutky, které údajně spáchali, jsou totiž trestné i podle českého práva. Bylo by za ně možné uložit až výjimečný trest odnětí svobody, pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, případně až 18 let za nedovolené nakládání s drogami.

Soudce si prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti vyžádal také ujištění ze strany USA o tom, že muži v případě vydání nebudou mučeni, podrobeni nelidskému zacházení či umístěni do samovazby. Obhájci se totiž snažili český soud přesvědčit, že v USA budou muži vystaveni například časově neomezené samovazbě. „Spojené státy předložily České republice dostatečné záruky, že dožádaným osobám budou vytvořeny standardní vězeňské podmínky,“ konstatoval předseda soudního senátu Luboš Vrba. Na dodržování těchto záruk podle něj budou moci dohlížet diplomaté.

Celá akce začala před čtyřmi lety. Na překupníky drog z Pobřeží slonoviny nasadili Američané dva agenty, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Muži domlouvali převoz kokainu do Spojených států. Za výdělek chtěli naoko od dvojice překupníků koupit zbraně na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.

Do příběhu proto vstoupil další aktér z Ukrajiny. Muž vystupoval jako zástupce státní firmy Ukrspecexport, která může jako jediná prodávat na Ukrajině zbraně. Podle americké žaloby nabízel překupníkům například samopaly Kalašnikov, granátomety nebo dokonce protiletadlové střely. Všichni tři muži se naposledy sešli v hotelu v centru Prahy, kde je také na americkou žádost loni v létě zatkla česká policie.

Zadržený Alí Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím, Chalíd Marabi a Faouzi Jaber pocházejí oba z Pobřeží slonoviny. Za dovoz kokainu, prodej zbraní a praní peněz hrozí všem zadrženým cizincům ve Spojených státech nejméně deset let vězení. Za podporu fingovaných útoků na americké jednotky až doživotí.