MPSV nedostane 185 milionů z EU. Děkovat může Rusnokově vládě

Necelých 200 milionů z Evropské unie, které měly pokrýt většinu peněz za koupi Generálního ředitelství Úřadu práce, už ministerstvo práce a sociálních věcí neuvidí. Napsal to deník Právo. O koupi pražského sídla za 299 milionů rozhodla na podzim 2013 vláda Jiřího Rusnoka s tím, že 236 milionů přijde právě z evropských peněz. Celý projekt je nezpůsobilý, konstatovala nyní podle deníku Evropská komise.

Komise tak na projekt pošle pouze zlomek peněz, který má pokrýt náklady na školicí centrum ve výši 48 milionů. Na potíže s nákupem budovy upozorňoval v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad. Na netransparentní nákup od firmy Alkatria s nejasnou vlastnickou strukturou poukazovala ve své zprávě i Bezpečnostní informační služba.

Firma bývalé sídlo vydavatelství Ekonomia koupila za 140 milionů, vládě ho ale prodala za zmíněných 299 milionů. Firma měla v době prodeje sídlo v bytovém domě na pražském sídlišti. Rusnokova vláda spoléhala na to, že většinu peněz za nákup uhradí dotace z EU. Už prověrka NKÚ odhalila, že Úřad práce v žádosti lhal v údajích o kancelářské ploše i celkové výměře budovy.

„Stanovisko Evropské komise bohužel potvrzuje pochybnosti týkající se kritizovaného nákupu uvedeného sídla generálního ředitelství a ukazuje na účelové obcházení pravidel,“ cituje deník ministryni Michaelu Marksovou. Neuznaných 185 milionů podle ní zásadně dopadne na rozpočet resortu, vinu dává předchozímu vedení ministerstva i úřadu práce. V Rusnokově vládě seděl ve vedení ministerstva František Koníček, v čele Úřadu práce pak Marie Bílková.

Podle slov Marksové pro Právo muselo být těm, kdo projekt připravovali, jasné, že dům nemůže počítat s financemi z daného evropského fondu. Bílková reagovala prohlášením, že parametry projektu připravovalo MPSV. Ministři Rusnokovy vlády rovněž při schvalování nákup zpochybňovali z obavy, že peníze z Unie nemusejí přijít. Ministr Koníček je ale ujišťoval, že jde o jedinečnou nákupní příležitost. Výhodnost nákupu podle deníku obhajoval i premiér Rusnok s tvrzením, že financovatelnost si vláda ověřovala přímo u administrativy EU. To ale zřejmě také nebyla pravda, píše Právo.