Vojenská policie bude mít nového náčelníka, Pavlovo NE ministr obejde

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) pravděpodobně vyřeší spor s náčelníkem generálního štábu armády Petrem Pavlem „trikem“. Oba muži se přou o osobu nového náčelníka vojenské policie - Stropnický prosazuje Pavla Kříže, generál k němu má výhrady. Stropnický se teď rozhodl, že Kříže i přesto jmenuje, ale až po odchodu Petra Pavla z generálního štábu. Ministerstvo odmítá, že by tak chtělo generála obejít, a pozdější jmenování zdůvodnilo průtahy v parlamentu, který se musí vyjádřit.

Namísto Milana Schulce má vojenskou policii řídit Pavel Kříž. Petr Pavel to odmítá zejména kvůli Křížově nezkušenosti – je podplukovníkem a nikdy nevelel žádné jednotce. Náčelník generálního štábu to vnímá jako porušení kariérního řádu. Dny Petra Pavla v čele české armády jsou však sečteny – od června se stane předsedou Vojenského výboru NATO, již na konci dubna ale jmenuje prezident novým náčelníkem generálního štábu Josefa Bečváře. Ministr Stropnický se proto chystá jmenovat Kříže náčelníkem vojenské policie až poté. Petr Pavel podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové ani „neobdržel žádné informace o rozhodnutí ministra obrany v této věci“.

Ministerstvo však odmítá, že by tak chtělo obejít námitky hlavy generálního štábu. „Jmenování náčelníka vojenské policie je plně v kompetenci ministra obrany, který to musí probrat s poslanci příslušného výboru. Spekulovat o tom, jestli je v tom nějaký spor s vedením armády nebo ne, je v tuto chvíli naprosto zbytečné,“ řekl ředitel ministerského odboru komunikace Jan Pejšek.

Spor mezi Martinem Stropnickým a Petrem Pavlem o výměnu v čele vojenské policie vypukl již v lednu. Zatímco ministr zdůvodnil chystaný krok snahou zvýšit akceschopnost vojenské policie, což podle něj Pavel Kříž zajistí lépe než Milan Schulc, náčelník generálního štábu si stěžoval, že se o chystané změně dozvěděl z médií, nedostal příležitost vyjádřit se a navíc kritizoval jmenování pouhého podplukovníka bez velitelských zkušeností do čela vojenské policie. Vhodný kandidát by podle Petra Pavla také měl mít alespoň hodnost generálmajora. Za lepší uchazeče proto označil plukovníky, kteří u Vojenské policie slouží delší dobu než Kříž.

Petr Pavel nemá výhrady vůči některým krokům ministerstva obrany poprvé. Nelíbilo se mu například nasazení armády v muničním skladu ve Vrběticích nebo nevýhodné servisní smlouvy na vojenskou techniku. „Bohužel, komunikace mezi ministerstvem obrany a generálním štábem není v některých případech ideální,“ poznamenala mluvčí Generálního štábu AČR Jana Růžičková.