Zákaz adopcí registrovanými partnery přezkoumá Ústavní soud

Zákazem adopcí registrovanými partnery se bude zabývat Ústavní soud (ÚS). V březnu obdržel návrh na zrušení sporného ustanovení zákona. Podal jej Městský soud v Praze, zřejmě na základě nějakého konkrétního sporu. Soudcem zpravodajem je Vojtěch Šimíček.

Právní úprava je dlouhodobě terčem kritiky některých organizací na ochranu lidských práv a dalších iniciativ. Za naprosto absurdní a neústavní ji loni označil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Tehdy také uvedl, že by bylo vhodné, aby zákon přezkoumali ústavní soudci.

Zákon konkrétně říká, že trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte. V praxi to znamená, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě osvojit můžou, registrovaní partneři nikoliv. Zároveň norma v jiném bodě stanovuje, že existence partnerství není překážkou výkonu rodičovské zodpovědnosti některého partnera vůči jeho vlastnímu dítěti.

Novelu o registrovaném partnerství, která by měla umožnit partnerům adoptovat alespoň vlastní dítě svého protějšku, loni připravilo 25 poslanců a poslankyň z různých stran vyjma vládní KDU-ČSL. Vláda k návrhu nepřijala loni v říjnu žádné stanovisko, rozhodnout by měl parlament, zatím se ale novela na schůzi sněmovny nedostala. Osvojení dětí z ústavů by zákon ani po případné novele nepovoloval.

Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK si 56 procent lidí v Česku myslí, že by registrovaní partneři měli mít právo adoptovat potomka svého protějšku. Osvojit si dítě z dětského domova by homosexuálním dvojicím umožnilo 47 procent lidí.