Velikonoční prázdniny si vzaly čtrnáct životů, nepomohla policie ani počasí

Praha – Ačkoli velikonoční prázdniny poznamenalo chladné a nevlídné počasí, lidé v Česku cestovali – a bourali. Od čtvrtka zahynulo při dopravních nehodách čtrnáct lidí, z toho deset od soboty. Velikonoce tak byly v poslední dekádě čtvrté nejtragičtější. Loni byl počet mrtvých poloviční, přestože byly Velikonoce až ve druhé polovině dubna a bylo tepleji.
Video Při dopravních nehodách o Velikonocích zemřelo 14 lidí
video

Při dopravních nehodách o Velikonocích zemřelo 14 lidí

Dopravní policie označuje Velikonoce za velmi rizikové období a každoročně nabádá řidiče k opatrnosti. Zatímco v posledních třech letech se zdálo, že jsou takové výzvy zbytečné a lidé nebourali více než jindy, letos se situace dramaticky zhoršila. Rozhodující byla neděle, kdy na českých silnicích zahynulo pět lidí. Nejtragičtější nehody se staly v neděli v pražských Čimicích a v sobotu u jihomoravských Nevojic, obě měly po dvou obětech. V Praze narazilo rychle jedoucí vozidlo do sloupu, u Nevojic vjelo osobní auto do protisměru, kde se střetlo s kamionem. V pondělí se staly dvě tragické nehody, první ráno u Dolního Benešova na Opavsku. I zde vjelo osobní auto do protisměru, kde však nejel kamion, ale jiné osobní auto. Z šesti lidí, kteří v něm seděli, jeden člověk zahynul a další čtyři utrpěli zranění. Řidič druhého auta také utrpěl zranění. Večer potom v Šumperku zahynul cyklista, který vjel na přejezd přímo pod přijíždějící vlak.

Policie o Velikonocích nejčastěji označila za příčinu tragické nehody rychlost. „Nejčastější příčinou byla rychlost, nepřizpůsobení jízdy stavu a povaze vozovky. V jednom případě to bylo nevěnování se řízení a nedání přednosti v jízdě,“ shrnul ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Policejní mluvčí Jozef Bocán doplnil, že se naprostá většina smrtelných nehod týkala „mladých řidičů ve věku okolo 20 let“. Většina z nich se stala v noci nebo brzy ráno, kdy mohla sehrát roli únava, popř. alkohol.  Hlídky ovšem letos nezaznamenaly velké množství opilých řidičů. „Od pátku odhalily celkem 25 řidičů, kteří za volant usedli pod vlivem alkoholu, a dalších 9 bylo pod vlivem návykových látek,“ upřesnila policejní mluvčí Petra Vedrová.

Častěji než řidiči měli vypito spolujezdci
Zdroj: ČT24

Nejtragičtější Velikonoce od roku 2011

Policejní statistika srovnává počet mrtvých na silnicích o Velikonocích v období od pátku do pondělí. Ta letošní s jedenácti mrtvými je v porovnání s předchozími roky velmi nepříznivá. V letech 2012 a 2014 zahynulo při nehodách pět lidí, v roce 2013 pouze tři. Za posledních deset let bylo více než jedenáct mrtvých pouze v letech 2007, 2009 a naposledy v roce 2011, kdy zemřelo o Velikonocích třináct lidí.

Podle statistiky tragických nehod přitom letošní Velikonoce nejsou výjimkou, která by narušila příznivý vývoj – naopak. Již loni celkový počet mrtvých po nehodách meziročně mírně stoupl, letos se však situace nezlepšuje. Za první dva měsíce naopak zahynulo o devět lidí více než loni. Bilanci sice zlepšil březen, kdy naopak zemřelo o devět lidí méně, počátek dubna však byl opět tragičtější.

Zlepšení není na nás, tvrdí šéf dopravní policie

Podle Tomáše Lercha nelze ale ani předchozí dlouholetý pokles přeceňovat – v rámci Evropy byl nejnižší. „V ČR se v minulosti rezignovalo na oblast výchovy a vzdělávání řidičů budoucích i řidičů, kteří již vlastní řidičské oprávnění. Obdobná situace je bohužel i v oblasti vymahatelnosti práva a stavu našich pozemních komunikací,“ zdůraznil ředitel dopravní policie. Zlepšení podle něj nemůže přinést samotná policie represí, nýbrž zákonodárci a výchovný systém.

Rozhodující pro celoroční výsledek však budou především letní prázdniny. Právě ty si pravidelně berou nejvíce životů a loni přispěly k dramatickému meziročnímu zhoršení.