Zdravotně postižení dostávají nové průkazy

Praha - Úřady práce začaly s výměnami průkazů pro lidi s postižením. Do konce roku 2015 si průkazy několika různých podob musí vyměnit za plastikovou kartičku všichni jejich držitelé. Týká se to zhruba čtvrt milionu lidí. Úřady všem nový průkaz podobný občanskému či řidičskému vydají automaticky bez posuzování zdravotního stavu. Aby se vyhnuli frontám a čekání, mohou si lidé s hendikepem domluvit schůzku na úřadě předem.

Podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové by ji lidé, kterých se výměna týká, neměli nechávat na poslední chvíli. Při podávání žádosti si člověk s sebou na úřad musí přinést fotografii, stávající průkaz spolu s občanským. Pokud klientovi nedovoluje osobní návštěvu zdravotní stav, může za něj věc vyřídit jeho zmocněnec, který se na úřadě musí prokázat notářským potvrzením.

K výměně průkazů přistoupily úřady primárně kvůli sjednocení jejich podoby. Bylo jich totiž mezi klienty hned několik a řadu lidí to spíše mátlo. Nová kartička nese navíc hned několik nových ochranných prvků, které ji chrání před falšováním.

Video Úřady vydávají nové průkazy zdravotně postiženým
video

Úřady vydávají nové průkazy zdravotně postiženým

Vydávání průkazek změnila před pár lety sociální reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Od roku 2012 úřady místo průkazů TP, ZTP a ZTP/P, které dokládaly nárok na určité výhody podle závažnosti postižení, vydávaly průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Platí jen do konce roku. Nahradit je měla sociální karta, která je ale od loňska zrušená.