Evropský výbor proti mučení hodnotí ČR pozitivně, výtky ale má

Rada Evropy zhodnotila stav českých věznic a psychiatrických léčeben. Podle zprávy Evropského výboru proti mučení si někteří vězni stěžovali na násilné zacházení, rasistické nadávky a ponižování ze strany dozorců. Výbor také tuzemským věznicím a léčebným zařízením adresuje řadu výtek. Například trvá na zrušení kastrací v případech sexuálních delikventů. Celkově ale spolupráci českých věznic hodnotí pozitivně.
Video Balážová: Ministr Dienstbier je přesvědčen, že jde jen o excesy
video

Balážová: Ministr Dienstbier je přesvědčen, že jde jen o excesy

Evropský výbor pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě Evropy vyslal své zástupce do českých věznic a psychiatrických léčeb už pětkrát. Poprvé v roce 1995, kdy Česká republika ratifikovala jeho úmluvu, naposledy pak v dubnu loňského roku. Výsledky této návštěvy hodnotí aktuální zpráva, která tuzemským věznicím a léčebnám adresuje řadu konkrétních výtek, v zásadě ale vyznívá pozitivně.

„Rada Evropy celkově hodnotí podmínky dobře, ale například požaduje, aby ti, co jsou zadrženi na víc než čtyřiadvacet hodin, měli možnost jít si zacvičit ven každý den,“ podotýká zpravodaj ČT v Bruselu Bohumil Vostal. Zároveň ale zpráva upozorňuje, že z některých vyšetřovacích vazeb přicházejí stížnosti vězňů. „Ve vyšetřovací vazbě v Brně podle inspektorů většina vězňů žádné stížnosti nepodala, ale někteří přišli s obviněními, která zní hrozivě. Například, že zadržení s poruchami učení byli nuceni tancovat, štěkat, jíst trávu a pít vodu z kbelíku. Pokud by se tato tvrzení potvrdila, šlo by o závažné porušení,“ dodává Vostal.

Zpráva Rady Evropy z českých věznic a psychiatrických léčeben 765.27 KB

Výbor stále apeluje na konec kastrační praxe

Výbor proti mučení adresuje Česku i řadu dalších výzev. Podobně jako před pěti lety, i nyní trvá na zrušení kastrací sexuálních násilníků. Tehdy přitom ČR reagovala negativně s tím, že jde o v určitých případech o adekvátní prostředek. „Myslím, že v této oblasti lze předpokládat obdobnou debatu, čili ne příliš pozitivní. Těžko ale říct, jestli Česko tuto výzvu vyslyší, či ne. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) bude mít teď mnohá jednání s příslušnými resorty a těžko předjímat, jaké budou výsledky,“ konstatuje jeho mluvčí Jarmila Balážová.

Kritické připomínky Výboru proti mučení

  • zástupci výboru dostali zavádějící informace o používání klecových lůžek
  • zástupci nebyli v jednom případě vpuštěni do vězeňského oddělení
  • několik vězňů si stěžovalo na kopance, mlácení, bití pěstmi a obuškem, rasistické nadávky a ponižování dozorci či policií

Mluvčí Dienstbiera: Ministr je přesvědčen, že jde o excesy

Výbor také kritizuje, že tuzemští vězni mají kontakty s psychology a psychiatry jen přes mříže a za nevhodné považuje i praxi, kdy jsou zadržovaní lidé připoutáváni k pevně umístěným objektům. „To je jedna z velmi vážných oblastí, které by chtěl ministr diskutovat, stejně jako zlepšení regulace, tj. používání omezovacích prostředků ve věznicích i léčebnách tak, aby těch připoutání bylo co nejméně. S tím jde ale ruku v ruce personální posílení všech zařízení a bezpečnosti,“ dodává Balážová, podle níž ministr nebere závěry výboru na lehkou váhu, je ale přesvědčen, že jde o excesy.

Vzhledem k předchozím zprávám je prý ministr pro lidská práva s aktuálním hodnocením spokojen. „Výtkami je nutné se zabývat. Celkově je ale situace lepší. Projevuje se na tom i to, že bezpečnost ve věznicích je kladena na vyšší místo,“ uzavírá Balážová.