Sníh, vítr, povodně: Hasiči zasahovali na stovkách míst, ČEZ vyhlásil kalamitu

Zasněžené dopoledne, teplé, ale větrné odpoledne a večer bez elektřiny – takové proměny připravilo počasí celému Česku, nejvíce však západu a severu Čech. I v noci vedle silného nárazového větru trápí zejména obyvatele části Plzeňského, Karlovarského, Královéhradeckého a Libereckého kraje výpadky elektřiny, kvůli kterým vyhlásil ČEZ kalamitní stav. Poslední březnový den však zažila republika i sněhovou kalamitu, většina toho, co dopoledne napadlo, však později roztála. Hrozí proto i vzestup hladin vodních toků. Až do středy platí také výstraha na velmi silný vítr pro Čechy, Moravu i Slezsko. Další výstraha platí na silné sněžení – noc totiž bude opět chladná, a tak se může úterní scénář opakovat i na apríla.

Výstraha ČHMÚ na velmi silný vítr se týká celých Čech a také moravských částí krajů Vysočina, Pardubického a Jihočeského. Nárazy mohou dosáhnout rychlosti až 30 m/s (tj. 110 km/h), na horách až 35 m/s (125 km/h). Výstraha platí do středečního rána. Až do večera potom ještě bude platit výstraha na silný vítr s nárazy o rychlosti až 20 m/s (75 km/h), která se týká celé republiky. Na Šumavě proto parková správa varuje před vstupem do lesních porostů. Současně platí pro celou republiku výstraha na silné sněžení, rovněž až do středečního večera. Vzhledem k tomu, že se v průběhu dne výrazně oteplilo, týká se hrozba sněžení, popř. náledí především nočních hodin, upozornila meteoroložka Marie Odstrčilová.


Den poznamenaly rychlé a výrazné změny počasí. Nebylo výjimkou náhle vjet z jarní krajiny do čerstvě zasněžených míst, a zatímco na horách nevěděli, co se sněhem, v nižších polohách bylo i vysoko nad deseti stupni. Podobně jako v dalších evropských zemích nadále silně foukalo. O počasí v Německu a dalších státech čtěte zde.

Video Téma Událostí: Březen ukončilo velmi aprílové počasí
video

Téma Událostí: Březen ukončilo velmi aprílové počasí

Téma Událostí: Březen ukončilo velmi aprílové počasí

U 31.3.15

Dnešní den na silnicích: Aprílové počasí

Husté sněžení a vítr komplikují dopravu

Vítr komplikuje život i v hlavním městě republiky. Na Národní třídě spadl večer velký kus plechu přímo na silnici a tramvajové koleje. Od 19:46 hodin byl téměř na hodinu v těchto místech přerušen i provoz tří tramvajových linek. Hasiči odklízeli popadané střešní kusy i v Rybné ulici.

Zdroj: metro.cz


Plzeňském a Karlovarském kraji platí od podvečera energetický kalamitní stav. ČEZ ho vyhlásil v šesti příhraničních horských okresech. Oba regiony těžce zasáhl silný vítr vanoucí až 130kilometrovou rychlostí, který shazoval stromy – na silnice, koleje i elektrické vedení. „Standardně řešíme denně kolem 7000 požadavků zákazníků, dnes jsme se dostali už na 17 tisíc hovorů k 18:45, přičemž největší nárůst počtu hovorů na poruchovou linku byl po 12:00,“ uvedla vedoucí call centra ČEZ Slavěna Summerfield. Hasiči v Plzeňském kraji v průběhu dne zasahovali více než u 350 událostí, s jedinou výjimkou se přitom všechny staly až po sedmé hodině ráno.

Později vyhlásili energetici kalamitní stav ještě pro další dva kraje – celý Liberecký kraj a část Královéhradeckého kraje. V průběhu dne velmi silně foukalo zejména na Českolipsku. Vítr byl nejsilnější až večer, kdy shodil stromy na dvě desítky silnic a také čtyři železniční trati. Ráno byla uzavřena pro nákladní dopravu silnice I/10 z Tanvaldu na harrachovský hraniční přechod do Polska. Silničáři ji zprůjezdnili před třetí hodinou odpoledne. V Královéhradeckém kraji se během dne stalo na 40 dopravních nehod, některé silnice byly hůře průjezdné kvůli uvázlým kamionům. „Lokálně byly nepojízdné kamiony pouze ve stoupáních, zejména z důvodu nevhodného obutí. Měly letní pneumatiky,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Kalamitní stav vyhlásil ČEZ v 18:00

Platí v okresech Domažlice, Klatovy a Tachov v Plzeňském kraji a v Karlovarském kraji v okresech Cheb, Karlovy Vary a Sokolov. Od 20:00 platí kalamitní stav také v okrese Česká Lípa a od 21:00 i na Semilsku, Jablonecku, Liberecku a Královéhradecku. Zákazníci mohou volat na poruchovou linku 840 850 860 i na zákaznickou linku 840 840 840, která je jim k dispozici nepřetržitě 24 hodin.


Kraji Vysočina přispělo husté sněžení více než ke 30 dopravním nehodám. Ztížené podmínky na silnici přispěly ráno u Poděšína na Žďársku ke srážce autobusu se stromem. Osm lidí má být lehce zraněno, mezi nimi i jedno dítě. Vedle nehod komplikovaly dopravu na silnicích v regionu kamiony, které uvázly ve stoupání. Na dálnici D1 potom po poledni postávala sedmnáctikilometrová kolona. Odpoledne potom zesílil vítr, hasiči proto musí zasahovat u popadaných stromů – včera přitom kvůli větru absolvovali na 60 výjezdů, poté se ale vítr dočasně uklidnil. „Už máme dalších osm popadaných stromů,“ uvedla brzy odpoledne mluvčí hasičů Petra Musilová.

Čerstvý sníh, kterého napadlo 15 centimetrů, způsobil ráno dopravní kolaps v Jablonci nad Nisou. Jablonečtí kladou jeho vznik za vinu především krajským silničářům. „Zatímco vozy Technických služeb Jablonce nad Nisou vyjely do ulic už v 6:15, Krajská správa silnic LK nasadila techniku později. Krajské silnice byly nesjízdné a zablokované kolonami aut v ranní špičce,“ řekl náměstek primátora Miloš Vele. Podle vedoucího dispečera zimní údržby krajských silničářů Pavla Pospíšila nebyla správa na sníh připravena proto, že si starostové vyžádali zahájení jarních prací. „Nás tlačily samosprávy, ať začneme zametat. Teď se nám to vrátilo zpátky,“ řekl Pavel Pospíšil.

Železniční dopravu komplikují stromy na tratích a ve vedení

Zatímco sníh, který komplikuje provoz na silnicích, nedělá na železnici větší potíže, u popadaných stromů je to spíše naopak. Kvůli počasí zaznamenali železničáři desítky výluk, zejména v západních a středních Čechách. Cestující se stále nedostanou z Prahy do Plzně ani do Českých Budějovic, strom znemožnil i cestování mezi Plzní a Budějovicemi. Mimořádné výluky již skončily u Poděbrad, kudy v současnosti jezdí většina rychlíků odkloněných kvůli stavebním pracím z hlavní trati Praha–Kolín, či u Mariánských Lázní.


Zcela uzavřena byla dopoledne kvůli hustému sněžení dálnice D8 v Ústeckém kraji od Ústí nad Labem, resp. Knínic, až na hranice. Po poledni, kdy již silničáři dálnici zprovoznili, ještě blokovaly provoz havarované kamiony. Počasí komplikuje dopravu v Ústeckém kraji i na dalších místech. Kamiony mají potíže na silnici I/8 u Velemína na Litoměřicku. Kolony nákladních vozů se tvoří i na silnici I/7 od Chomutova na hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána.

Do Olomouckého kraje dorazilo sněžení v dopoledních hodinách, poté ale začalo slábnout. V nižších polohách jsou navíc teploty vysoko nad nulou, takže prší. "Ve vyšších polohách stále sněží, avšak už ne tak intenzivně jako dopoledne. Některé silnice proto nebyly průjezdné. Na některých vozovkách udržovaných chemicky jsou zbytky sněhové kaše a na Červenohorském sedle je vrstva rozbředlého sněhu. Podle dispečera jesenické správy silnic ale už průjezdné jsou, byť se zvýšenou opatrností, protože v regionu zároveň fouká silný vítr, který láme stromy. Hasiči kvůli němu odpoledne zasahovali asi u pěti desítek událostí.

Dopravní situace v Praze k 11:00
Zdroj: Google Maps

Na obrázku dopravní situace v Praze k 11:00 hod. Vytíženost dopravní situace v celé republice můžete sledovat na Google Maps.


Povodňové varování cílí hlavně na Horní Otavu

Ačkoli většinu Česka zasáhlo husté sněžení, otepluje se. Sněžení tak postupně přechází v déšť a sníh navíc taje. Hrozí proto povodně. Zatím je v Česku jeden tok na druhém stupni, odpoledne se prudce zvedla hladina Mandavy ve Varnsfdorfu, před pátou hodinou ale začala klesat. Dvě jihočeské řeky jsou na prvním stupni, situace se ale může změnit. Nejhorší má být stav na Horní Otavě. Hydrologové vydali varování, že by tam mohl být druhý, přechodně i třetí stupeň povodňové aktivity. Jinde na horních tocích, které odvodňují hory, by stav měl dosáhnout na nejnižší první stupeň. Ve středu ráno, kdy mohou teploty spadnout pod nulu, by lidé měli navíc počítat s ojedinělým náledím. 

„Velikonoce budou letos chladnější,“ řekla meteoroložka ČT Marie Odstrčilová. V dalších dnech nás čeká až do Velikonoc proměnlivá oblačnost, i v nížinách se bude střídat sněžení s deštěm. Na horách by tak odhadem mohlo připadnout i přes dvacet centimetrů nového sněhu.

Škody jdou do milionů

Škody, které způsobilo počasí, jsou v řádu milionů korun, informovaly pojišťovny. Lidé se na ně obracejí především kvůli poškozeným střechám a následkům pádů stromů a větví. Česká pojišťovna má zatím za poslední dva dny nahlášeno na 160 škod za celkem čtyři miliony korun, Generali desítky případů zhruba v milionové hodnotě, Česká podnikatelská pojišťovna se potom bude zabývat škodami za 1,5 milionu korun. Pojišťovny však předpokládají, že množství škod, které jim klienti ohlásí, ještě významně vzroste. „Nyní naši experti odhadují, že klienti celkem nahlásí okolo tisíce škod za celkem 25 milionů korun. Škody nám klienti hlásí z celé republiky,“ uvedla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.