Očkovat, nebo neočkovat? Falešná potvrzení v kurzu

Dilema mnohých rodičů opět rozvířilo rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil stávající praxi: děti musejí být očkovány. Děti, které očkovány nebudou, nesmí do jeslí ani do mateřských škol. Odpůrci očkování ale přišli na to, jak soudní verdikt obcházet a shánějí dětem falešná potvrzení. „Nedovedu si představit doktora, který by se choval jako šílenec a vystavoval falešný očkovací průkaz nebo falešné potvrzení nějakým nezávislým rodičům,“ domnívá se prezident lékařské komory Milan Kubek. Realita je ale jiná a přestože pediatři riskují zákaz praxe i nemalé pokuty, často vycházejí rodičům vstříc.

Vznikají dokonce celé komunity těch, kteří nechtějí své děti očkovat. A s tím se otevírají i jiné možnosti, jak se k potvrzení o očkování dostat. „Tehdy jsme lékaři sdělili naše rozhodnutí, dlouze jsme o tom s ním mluvili a on to naše rozhodnutí akceptoval,“ vypráví maminka 3 dětí, která očkovat nenechala žádné z nich.

Když mělo jít do školky první dítě, vsadila na jeho pediatra. „My jsme se rozhodli naprosto otevřeně za ním jít a požádat ho o to, jestli by nám to potvrzení mohl do té školky vystavit. On se rozhodl, že neočkované dítě nijak neohrozí ostatní děti a neviděl důvod nám to potvrzení nedat,“ dodala matka neočkovaných dětí s tím, že lékaři za potvrzení neplatila.  

Video Očkovat, nebo neočkovat? Neočkovat a obstarat si potvrzení!
video

Očkovat, nebo neočkovat? Neočkovat a obstarat si potvrzení!

Jestliže do školky neočkované dítě nesmí, docházka do základní školy je povinná a do školy tak nastoupí i děti, které nebyly očkovány. „Povinnost být proočkován je pouze pro vstup do mateřských škol, vůči přijetí dětí do základního vzdělávání žádná taková povinnost není stanovena,“ potvrdil náměstek školní inspekce Ondřej Andrys.

Rodiče tak mají další cestu, jak se očkování vyhnout. A to v případě, kdy si mohou dovolit zůstat s dětmi doma, než půjdou do první třídy. „Pokud se rodiče rozhodnou na základě jakýchkoliv důvodů pro to, že dítě očkovat nebudou, a jsou přesvědčeni, že mu nijak neubližují, tak je nic nepřiměje, aby dítě naočkovali. Pokud jsou rozhodnutí, tak budou hledat další cesty, jak z toho ven,“ uzavřela paní Zuzana.