Zeman se s propuštěnými dívkami nesejde, neprospěly prý Česku

Praha - Prezident Miloš Zeman se nesetká s propuštěnými Češkami, které se vrátily do vlasti. Podle něj jednaly neprozřetelně a neprospěly České republice. Naopak se nejspíš v utajení sejde s těmi, kteří k propuštění unesených mladých žen přispěli. Zeman to řekl dnes v pořadu Pressklub na Frekvenci 1. Uvedl, že o záchraně obou mladých žen věděl už před několika dny.

„To není Zikmund a Hanzelka - tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a konec konců i českému státu,“ zdůvodnil Zeman, proč se určitě s propuštěnými nesejde. Velmi rád podle svých slov ale „možná v utajení“ přijme ty, kteří se o osvobození zasloužili.

Dívkám popřál, aby „už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily“ svou cestu do neklidné oblasti. Ostatním cestovatelům doporučil, aby si podobný plán rozmysleli.

Obě dívky zůstávají od včerejšího příjezdu do České republiky v péči státu. Jsou v uzavřené střežené budově, kde je navštěvuje rodina a stará se o ně psycholog. Podle svého rozhodnutí mohou kdykoliv odjet domů.


Antonie Chrástecká a Hana Humpálová krátce po propuštění ze zajetí
Zdroj: ČTK/AP

Zeman: O jejich záchraně jsem věděl několik dní předem

Zprávu o propuštění a návratu obou mladých žen, které po únosu v Pákistánu strávily v zajetí dva roky, potvrdil v sobotu premiér Bohuslav Sobotka. Prezident už ve čtvrtek řekl, že možnost záchrany vidí optimističtěji. Dnes uvedl, že měl zprávy o propuštění už před několika dny.

„Věděl jsem jenom, že jsou volné, ale nevěděl jsem, jakou trasou pojedou, a nechtěl jsem zbytečně vytvářet optimistická očekávání, protože i na té trase vedoucí nebezpečným územím - údajně to byl autobus, nikoliv letadlo - se mohlo něco přihodit,“ řekl Zeman.

Před ostatními ústavními činiteli měl prý informační předstih jen několik dní. Po čtvrteční tiskové konferenci, kde se k věci vyjadřoval, dostal od ministerstva zahraničí zprávu o tom, že konvoj s propuštěnými dívkami už vjel do Turecka. Poděkoval dnes turecké humanitární organizaci IHH, která k záchraně přispěla. Podle prezidenta odvedla obrovskou práci.

Hlava státu uvedla, že kvůli případu unesených Češek napsala několik dopisů svému pákistánskému protějšku. Ten mu prý přislíbil, že na osvobození dívek osobně dohlédne. Setkal se i s pákistánským velvyslancem, měl s ním tehdy „ostrý rozhovor“, popsal dnes prezident v rádiu.

Video Zachráněné Češky zůstávají v péči státu
video

Zachráněné Češky zůstávají v péči státu