Ombudsmanka: Základy práva by se měly učit na školách

Brno - Právní povědomí veřejnosti v Česku se za uplynulých 15 let podle ombudsmanky Anny Šabatové podstatně zvýšilo. Lidé podle ní více znají svá práva a mnozí z nich se nebojí za ně bojovat. Podotkla, že by situaci mohlo ještě zlepšit, kdyby se základy práva staly součástí výuky na základních a středních školách.

K 15. výročí činnosti ombudsmana v ČR začala konference, na níž se Šabatová setká se svými evropskými kolegy, aby si vyměnili zkušenosti. Anna Šabatová se ujala funkce ombudsmanky loni v únoru. Myslí si, že za posledních patnáct let se zvýšilo právní povědomí veřejnosti v Česku.

Zlepšovat znalosti lidí ohledně jejich práv se snaží právě i ombudsmanka a její zástupce. Mnozí občané se podle ní naučili nebát se za svá práva bojovat. Zdůraznila, že situace by mohla být ještě lepší, kdyby se v budoucnu vyučovaly základy práva na středních i základních školách.

V počátečních letech spadalo zhruba 40 procent podnětů lidí do působnosti ombudsmana, nyní je to již bezmála 60 procent. Podle Šabatové je to jedním z důkazů většího právního povědomí lidí.

Úřad ombudsmanky může řešit pouze stížnosti související s činností státních institucí. „I tam, kde nemůžeme přímo pomoci, protože je věc mimo naši působnost, se snažíme poradit, jak by měl občan postupovat dál. Někdy dáme jen útěchu,“ uvedla Šabatová. Například loni dostala 8200 podnětů, tedy o 150 více než předloni. Většina z nich se tradičně týká sociálních otázek, dále stavebnictví a bydlení.

Institut ombudsmana vznikl v ČR v lednu 2000, přičemž prvním českým ochráncem práv se stal někdejší advokát a soudce Otakar Motejl a jeho zástupkyní právě Anna Šabatová. Posláním úřadu je chránit občany před byrokratickým přístupem státu.