Zeman posílil českou justici, mezi novými soudci i dcera Dagmar Havlové

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval tři desítky nových soudců. Mezi nováčky výrazně převažují ženy, kterých je jednadvacet, jednou z nich je i dcera Dagmar Havlové Nina Smithová. Nejvíce kandidátů bude pracovat v obvodu středočeského krajského soudu.
Video Miloš Zeman jmenoval nové soudce
video

Miloš Zeman jmenoval nové soudce

K okresním soudům ve středních Čechách přibude šest posil, po pěti půjde do obvodů Krajského soudu v Hradci Králové a Krajského soudu v Ostravě. Čtyři nováčci posílí okresní soudy pod ústeckým krajským soudem, po třech zamíří do jižních Čech a do obvodu Krajského soudu v Brně. Dva nové soudce získají obvody plzeňského krajského a pražského městského soudu.

Seznam kandidátů navrhla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a minulý měsíc ho schválila vláda. Dnešního slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se již účastnil Válkové nástupce Robert Pelikán. Jednou z nově jmenovaných soudkyň je dosavadní justiční čekatelka Nina Smitová, dcera bývalé první dámy Dagmar Havlové. „Pozdravujte maminku,“ řekl jí prezident poté, co do jeho rukou složila soudcovský slib.

Jmenován byl i rektor ústecké univerzity

Prezident Zeman dnes na Hradě rovněž jmenoval Martina Baleje rektorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Balej, který je v sedmatřiceti letech aktuálně nejmladším rektorem českých veřejných vysokých škol, povede univerzitu do roku 2019. Předtím byl vedoucím katedry geografie přírodovědecké fakulty. V čele univerzity nahradil Reného Wokouna.


Zeman: Platy soudců by měl upravovat zákon podobně jako u poslanců

Zeman se v projevu k novým soudcům vyjádřil k nedávnému sporu o jejich platy. Podle prezidenta nemá žádná profesní skupina právo, aby si své finanční ohodnocení určovala sama. „Bylo tomu tak u poslanců a senátorů, ale jejich platy byly nedávno upraveny v celku uspokojivým zákonem. Velmi bych si přál, aby obdobný zákon byl přijat i pro platy soudců,“ řekl Zeman.

Prezident v této souvislosti ocenil iniciativu šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly kvůli žalobě, která se pokusí zrušit verdikt Ústavního soudu o novém výpočtu platů soudců. Zeman pak novým soudcům popřál, aby výše jejich platů odpovídala důstojnému způsobu života (více čtěte zde).

Prezident nové soudce jmenoval naposledy v lednu, tehdy jich bylo šestadvacet. Zeman na nováčky apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení. Řekl jim, že neuvěřitelná délka soudního řízení snižuje prestiž jejich profese. Podle statistik se průměrná délka trestního soudního řízení od roku 2008 do roku 2013 zkracovala. Zatímco v roce 2008 činila 226 dní, v roce 2013 to bylo 179 dní. Průměrná délka civilního soudního řízení naopak roste. V roce 2011 byla 305 dní, v roce 2013 už 398 dní.