Pavel radí, jak na Rusko: Spíš manévry než militarizace hranic

Severoatlantická aliance zaspala a Rusku musí začít hned čelit velkými, desetitisícovými cvičeními svých vojáků. Pro Hospodářské noviny to uvedl generál Petr Pavel, který se v létě stane druhým mužem NATO. K opevňování východních hranic Aliance se Pavel nepřiklání, opakovala by se podle něj jen studená válka ve zbrojení.

Po nových, stálých vojenských základnách ve východní zóně Severoatlantické aliance volají především země, které se cítí být Kremlem bezprostředně ohroženy: Estonsko, Litva, Lotyšsko a Polsko. Podle vyjádření generála Petra Pavla pro Hospodářské noviny ale na Kreml nové základny platit nebudou. „To je jako budování opevnění, ale dnešní válka je manévrová, mobilní,“ konstatoval s tím, že vyslyšení baltského požadavku by jen opakovalo scénář ze studené války, kdy Varšavská smlouva a Severoatlantická aliance militarizovala společnou hranici.

Alternativu Pavel spatřuje ve velkých vojenských manévrech; upozorňuje na to, že zatímco Putinem modernizovaná ruská armáda provedla jen za poslední dva roky osm velkých cvičení, z nichž největších se zúčastnilo 160 tisíc mužů, Severoatlantická aliance dokázala na jednom cvičišti zkompletovat jen šest tisíc vojáků. „Toto zdrženlivé chování Aliance si Rusko mohlo vyložit jako její slabost,“ citují Pavla Hospodářské noviny. Kreml přitom v manévrech pokračuje a na tento týden ohlásil další bleskovou prověrku svých sil. Zúčastní se jich čtyřicetitisícové vojsko.

„Na to musíme být schopni odpovědět přibližně stejnou mírou. Udělejme jedno patnáctitisícové cvičení v Pobaltí, druhé v Bulharsku, třetí klidně na druhé straně v Portugalsku,“ navrhuje Pavel. „Prokažme, že máme schopnost nasadit značnou vojenskou sílu stejně rychle. Že jsme schopni zasáhnout kdekoliv, kde se vyskytne nějaký problém.“ Tato vize má i podporu českého premiéra. „Nevyčítal bych Estonsku nebo Litvě, které sousedí s Ruskem a mají silné ruské menšiny, že usilují o stálé základny NATO, vzhledem k tomu, co se stalo na Krymu,“ prohlásil Bohuslav Sobotka. „Společná cvičení jsou však zřejmě levnější a efektivnější.“

Pavel: Čelme ruské propagandě

Do vedení Severoatlantické aliance se Petr Pavel přesune od července, kdy se stane předsedou Vojenského výboru. Ten funguje jako klíčový poradenský orgán Aliance a spadají pod něj dvě strategická velitelství spojeneckých sil pro operace a pro transformaci. Předseda výboru zároveň funguje jako hlavní vojenský poradce generálního tajemníka.

Vedle zmíněné strategie se chce Pavel soustředit na to, aby staré členy Aliance přesvědčil o potřebě čelit ruské propagandě. Ta Západ prezentuje jako štváče, který chce Moskvu dostat ekonomicky na kolena a vojensky ohrožovat. Podle Pavla by se tomu mělo NATO postavit vlastní informační kampaní: „Mohli jsme apelovat na liberální část Rusů, v opozici jich ještě nedávno bylo padesát procent. My jsme je v tom ale nechali, hodili jsme všechny Rusy do jednoho balíku.“