Bezpečnostní agentury čelí kritice za údajně agresivní chování

Sdružení obrany spotřebitelů měsíčně přijímá až deset stížností na chování některých bezpečnostních agentur. Zákazníci tuzemských obchodů si stěžují na násilné prohledávání nákupních tašek i agresivní chování, kladenská policie potom šetří případ, kdy člen bezpečnostní agentury způsobil fanouškovi místního hokejového týmu otřes mozku.
Video UDÁLOSTI: Spory kolem bezpečnostních agentur
video

UDÁLOSTI: Spory kolem bezpečnostních agentur

Podle Sdružení ochrany spotřebitelů přicházejí stížnosti nejčastěji od zákazníků tuzemských obchodů. Ti bezpečnostním agenturám vyčítají bezdůvodné zadržování a agresi. „Zavedou zákazníky do nějaké místnosti, kde je prohlížejí, ačkoliv na to nemají absolutně žádné právo – vůbec si to nesmí dovolit,“ zdůrazňuje předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

Práva mají totiž bezpečnostní agentury stejná jako každý jiný občan. Zadržet kohokoliv mohou teprve ve chvíli, kdy si myslí, že něco ukradl, a to jenom do příchodu policie. „Mohou vyzvat k tomu, abyste prokázali totožnost, abyste se podrobili sami osobní prohlídce nebo ukázali své kapsy, ale všechno je to otázka dobrovolnosti,“ potvrzuje advokátka Andrea Vejběrová. Sama o sobě nesmí ochranka nikoho prohlížet, ani si opisovat údaje z dokladů, a kontrolovaného člověka se smí fyzicky dotknout jen v případě nutné obrany.

Otřes mozku po zákroku v Kladně

Pozornost na chování ochranek potom v tomto měsíci přitáhl i případ, ke kterému došlo počátkem března v Kladně při hokejovém zápase mezi domácími a Jihlavou. Člen bezpečnostní agentury tehdy srazil k zemi opilého fanouška kladenských hokejistů, který si chtěl ze zápasu odnést puk. Mladík skončil v bezvědomí, s otřesem mozku ho odvezli do kladenské nemocnice. Ředitel bezpečnostní agentury se omluvil, okolnosti střetu ovšem nejsou zcela jasné a policie případ zaměstnance bezpečnostní agentury nadále vyšetřuje. Vedle toho stále hledá svědky incidentu.

Částečnou bezbrannost bezpečnostních agentur potom dokresluje výjezd pražských strážníků, které zavolala ochranka potravin v centru Prahy. Zadržela muže, který se odmítl podrobit prohlídce, a podle obchodu bylo rozhodnutí bezpečnostní agentury oprávněně. Policie ale u něj nic nenašla. Jak totiž vysvětlila mluvčí řetězce Billa Lucie Borovičková, kamery ukázaly, že „muž měl pod bundou ukrytou láhev alkoholu. Když si všiml, že se k němu blíží pracovník ostrahy, vyndal láhev zpod bundy a položil ji na pokladní pás“.

I přes nárůst bezpečnostních kamer a hlídačů krádeží v obchodech stále přibývá. Každý rok zmizí z regálů zboží v hodnotě 10 miliard korun. Největší ztráty přitom zloději způsobují obchodům s oblečením, stavebním materiálem, drogeriím a potravinám.