Zaorálek: Věřím, že v Libyi unesený Čech je naživu, hledá se dál

Praha – Situace kolem občana České republiky uneseného v Libyi je stále nejasná, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je ale přesvědčen, že muž spolu s dalšími cizinci po pátečním útoku na ropné pole Ghaní stále žijí. Česko se nyní podle něj snaží především zjistit, kde se pohřešovaný muž nachází. Variant je podle ministra několik.

„Máme celou řadu hypotéz, které se snažíme podepřít argumenty, nebo vyvrátit,“ prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi ministr a podotkl, že k žádnému pevnému závěru zatím úřady nedospěly. Zaorálek ale věří, že český občan je naživu, a to je v současnosti nejpravděpodobnější varianta. Podle poslední verze muže spolu s dalšími osmi pracovníky firmy VAOS unesli radikálové z libyjské odnože organizace Islámský stát.

Zopakoval, že v současnosti je celá záležitost věcí zpravodajských služeb. Firma VAOS včera oznámila, že se zapojila do pátrání po svých pracovnících. „I tahle společnost má v zemi kontakty a je asi pochopitelné, že se k celé věci hlásí,“ míní ministr. Informace, které společnost dala rakouským představitelům, podle jeho slov česká strana také má, uvedl po dnešním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí.

Video Zaorálek: Pracujeme s řadou možností
video

Zaorálek: Pracujeme s řadou možností

Počet lidí zaangažovaných v pátrání po uneseném muži odmítl ministr specifikovat. Je jich podle něj ale značné množství. Česko spolupracuje s ostatními státy, jejichž občané se po útoku pohřešují, i s mezinárodními organizacemi, které v Libyi působí. Praha do regionu také vyslala dva diplomaty, kteří už jsou na místě s úkolem sbírat informace a zajišťovat kontakty.

Čech se pohřešuje spolu s jedním Rakušanem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a Ghaňanem. Skupina pracovala v severoafrické zemi pro firmu VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.