Krádeží aut loni ubylo, zloději se zaměřují na starší vozy

Praha – Podle policejních statistik loni ubylo kradených aut, zloději odcizili necelých devět tisíc vozů. Podle údajů největší české pojišťovny mizí nejčastěji vozidla starší pěti let – ty se na celkovém počtu krádeží podílejí ze 75 %. Zloději je rozebírají na díly - ty se pak prodávají na vrakovištích nebo na černo v servisech. I proto je objasněnost krádeží velmi nízká, najde se jen asi každé páté ukradené auto.

Co se týče jednotlivých značek, tak přes polovinu ukradených aut tvoří starší škodovky: „Nejvíce se kradla vozidla ve věku 5-8 let, ty se na celkovém počtu podílely z padesáti procent. A když se podíváme na ještě starší vozidla ve věku 10-15 let, tak tam je to zhruba 20 procent,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Jan Marek.  

Podle posledních dat Ředitelství silnic a dálnic je u nás průměrné stáří vozu 8,5 roku, proto roste i poptávka po náhradních dílech do starších aut. Krádeže jsou proto často na objednávku: „Samozřejmě jsou to vozidla, která jsou buď po dopravních nehodách, nebo je tam nějaká mechanická závada, kterou je nutné odstranit výměnou celého dílu,“ vysvětluje policista Miloslav Javůrek.

Video Události: Ke krádežím často dochází na sídlištích
video

Krádeže aut: Zloději se zaměřují na starší vozy

Podle policie jsou jedny z nejčastějších míst, kde se kradou auta, neosvětlená místa na sídlištích. A zloději dokážou ukrást a rozebrat vozidlo velice rychle. Při akci Fabia dopadla policie dva muže, kteří zvládli během tří měsíců ukrást a rozebrat dohromady 21 aut – v nejrychlejších případech jim to trvalo jen tři hodiny.

Zloději už navíc mají i fígly, jak zjistit, zda třeba ukradené auto není zabezpečené GPS lokátorem: „Pachatel to řeší tak, že auto zaparkuje a pokud si ho majitel do dvanácti hodin nenajde, tak je evidentní, že ten vyhledávač nemá. On pak s tím vozem odjíždí do dílny a může rozebírat nebo legalizovat,“ vysvětluje jeden z kriminalistů.  

Co se týče jednotlivých krajů, tak nejhůře je na tom Praha, kde dochází za rok ke 248 krádežím na 100 tisíc obyvatel. Následuje Liberecký kraj (161) a Ústecký (94). Naopak nejméně krádeží hlásí Vysočina (28), Karlovarský kraj (26) a vůbec nejméně se auta kradou na Zlínsku (24).