Vybraní vojáci si nejspíš polepší o tisíce korun

Až patnáct set vojáků má dostat přidáno o několik tisíc korun. Počítá s tím návrh vládního nařízení, který předkládá ministerstvo obrany. Dokument stanovuje pozice, za které by vojáci dostali takzvaný stabilizační příspěvek. Nárok na něj mají mít třeba vojenští lékaři, akademici, letci, ale i příslušníci speciálních sil 601. skupiny či Hradní stráž. Ministerstvo obrany si od změny slibuje, že vojáci nebudou z armády odcházet za lepším platem poté, co prošli drahým výcvikem a vzděláním.

Ministerstvu obrany se nelíbí, že někteří vojáci odchází do civilu, i když jim armáda zaplatila nákladný výcvik. Často jdou přitom za lepšími výdělky. „Prostředky, které byly na speciální výcvik vynaloženy, se tak míjejí účinkem a bude nutno je vynaložit znovu na výcvik jiného vojáka,“ napsali autoři návrhu vládního nařízení. Proto upozorňují, že je nutné vojáky motivovat, aby ve služebním poměru setrvali. Příplatek by měl resort obrany přijít na 68 milionů korun ročně.

Dokument navrhuje, aby se příspěvek dle speciálních odborností pohyboval od dvou do jedenácti tisíc korun. Armádní generál si pak má polepšit o čtrnáct tisíc. Nárok na přilepšení mají mít kromě generála, lékařů, zdravotníků, pilotů, akademiků, příslušníků a speciální skupiny či Hradní stráže také generálporučíci, generálmajoři, navigátoři, specialisté u vojenské policie a další odborníci. Celkem nařízení počítá s příspěvky pro 1483 vojáků.

Platy lékařů v armádě

Podle resortu obrany činí průměrný plat lékaře v armádě asi 32 000 korun. „Při zápočtu dalších peněžních benefitů asi ve výši 13 000 korun takovýto příjem nedosahuje platového ohodnocení v civilním sektoru,“ poznamenali autoři návrhu. Podobně jsou na tom v armádě i další profese.


Problematický zatím zůstává návrh na stabilizační příspěvek pro ty vojáky, kteří prošli speciálním výcvikem většího rozsahu. Nařízení sice počítá s tím, že by si polepšili až do čtyřnásobku základní částky, ministerstvo obrany ale doporučuje, aby toho nebylo využito kvůli „rozpočtovým možnostem“.

Popis dokumentu na webu vlády

„Důvodem pro vypracování tohoto nařízení vlády je potřeba stanovení seznamu speciálních odborností a činností nezbytných pro plnění úkolů ozbrojených sil a Vojenské policie pro účely přiznání speciálního příspěvku.“