Z rozvědky do předsednictva ANO – Kleslová stoupá pomalu a jistě

Praha – Sněm hnutí ANO se na první pohled zdál jako bezproblémová selanka, ještě během něj se ale poslanec hnutí a předseda hospodářského výboru Ivan Pilný otevřeně postavil proti praktikám pražské šéfky ANO Radmily Kleslové, která si podle něj „prostě zařídila“ zvolení místopředsedkyní. Reportéři ČT ukazují, že cesta komunistické rozvědčice a dlouholeté pracovnice ve firmách Andreje Babiše do předsednictva hnutí ANO není dlážděna jen liliově čistými kroky. O pákách v pozadí celostátního sněmu vládního hnutí natáčeli reportéři Markéta Dobiášová a Karel Vrána.

Do roku 2014 sociální demokratka, místostarostka Prahy 10, o které širší veřejnost neslyšela. Po přestupu do hnutí ANO se ale kolem ní začaly dít věci. Poprvé se její jméno začalo skloňovat v souvislosti se sporem o lídra Hnutí pro Prahu Janem Kaslem, kterého Babiš v lednu 2014 požádal, zda by nevedl kandidátku ANO na pražský magistrát.

Podle Babišovy představy měla dát do pořádku stranickou strukturu v Praze. „A to už si řekla, že by chtěla být dvojka na kandidátce. Tak jsem říkal, počkejte, ale takhle jsme domluveni nebyli,“ říká dnes Kasl, který odmítl s Kleslovou v zádech kandidovat. Na spor doplatil předseda oblastní organizace ANO na Praze 3 Martin Růžička, jenž kvůli podpoře Kaslovi ve funkci skončil ze dne na den. Pro Reportéry ČT se ale odmítl k působení v hnutí ANO jakkoli vyjádřit.

Alma mater – komunistická rozvědka

Právě na jaře 2014 se média začala více zaobírat minulostí Radmily Kleslové ve strukturách komunistické tajné policie. Současná starostka Prahy 10 stále opakuje, že byla pouze ve výběru a rozvědkou byla pouze prověřována. „Paní Radmila Kleslová nastoupila k I. správě Sboru národní bezpečnosti, což byla zahraniční rozvědka. Byla to součást Státní bezpečnosti, nastoupila tam jako kádrová příslušnice, tedy měla normálně hodnost, a byla zařazena na dvacátém třetím odboru, což byla nelegální rozvědka,“ ukazuje kartu jejího přijetí na její rodné jméno „Jarmila Bartheldyová“ s kádrovým rozkazem ministra vnitra badatel a odborník na StB Radek Schovánek.

Karta přijetí Jarmily Kleslové (Bartheldyové) z MV
Zdroj: ČT24

Kontroverzní koalice na Praze 10 a noví členové na Praze 1

Pod vedením Radmily Klesové uzavřelo ANO na Praze 10 koalici s problematickými tvářemi z minulosti, které tuto radnici dlouhodobě ovládaly: dlouholetým spolupracovníkem exprimátora Pavla Béma Milanem Richterem a někdejším místním starostou Bohumilem Zoufalíkem. Oba stáli například u toho, když Praha 10 svěřila svých dvě stě milionů korun firmě Key Investments, která v roce 2011 zkrachovala a městská část s největší pravděpodobností už peníze neuvidí. „Současné vedení radnice, si myslím, je pro ANO velmi komfortní. My zde máme většinu v radě, pět členů a starostku. Já si myslím, že náš vyjednávací tým vyjednal dobrou koalici, skvělou koalici,“ trvá dnes na svém Kleslová.

Video Rázná Radmila
video

Rázná Radmila

Šéfkou pražského hnutí ANO se stala Radmila Kleslová se suverénní podporou, ovšem předcházely tomu momenty dosti problematické. Na Praze 1 a Praze 4 si straníci stěžovali na příchod nových členů, kteří měli posílit její pozici na pražském sněmu. Praha 1 si na lednový pražský sněm nezvolila žádného delegáta, proto se dnes už bývalý předseda ANO na Praze 1 Jiří Janoušek obrátil na rozhodčí a smírčí komisi hnutí. Pražskému vedení pak poslal dopis, že na nadcházející pražský sněm hnutí nebyl zvolen žádný delegát, a tudíž na něj přijde pouze on jako předseda. Po příchodu na celopražský sněm 19. ledna ale s údivem zjistil, že už předsedou ANO na Praze 1 není.

Smírčí komise se zapotí

Reportéři ČT se pokoušeli u Kleslové zjistit podorobnosti. „Já se omlouvám, mám tady jednání asi deseti lidí, omlouvám se, teď nemohu. Na shledanou,“ zněla odpověď v telefonu. Až později se Jiří Janoušek dozvěděl, že část členů svolala bez jeho vědomí novou schůzi, odvolala ho z funkce předsedy a místo něj zvolili Karla Grabeina Procházku. Ten odmítá cokoli k celé věci říct s tím, že to v současnosti řeší smírčí komise. „My se k tomu teď nemůžeme vyjadřovat, nebo nechceme vyjadřovat, dokud nerozhodne smírčí komise,“ řekl.

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo:

„Hnutí ANO má poměrně svérázné stanovy, které umožňují vlastně umisťovat členy, když už je přijmete, do různých míst, kam je zrovna potřebujete umístit. A to je způsob, který Radmila Kleslová umí velmi dobře využívat, když jde o to, kde konkrétně získat většinu.“


Smírčí komise má řešit i situaci v Praze 4, kde si členové hnutí ANO také stěžují na příchod nových členů, kteří měli posílit vliv Radmily Kleslové. „Předsednictvo oblastní organizace se nikdy nesešlo a neusneslo, a tedy ani neschválilo přijetí nových členů. Tito lidé se tak nestali regulérním způsobem členy oblastní organizace Prahy 4. Jejich účast považujeme za neplatnou,“ píší ve stížnosti.

Převálcovala i Stropnického

S Radmilou Kleslovou se střetnul i ministr obrany Martin Stropnický, který před parlamentními volbami představoval spolu s Andrejem Babišem nejvýraznější tvář hnutí ANO. Na již zmíněném celopražském sněmu chtěl vystoupit a požádat o podporu pro svou kandidaturu na post prvního místopředsedy hnutí. Kleslová mu to ale zakázala a nakonec sama od pražských kolegů získala nominaci na post první i řadové místopředsedkyně. Ministr obrany na žádost Reportérů ČT o stanovisko odmítl reagovat

Martin Stropnický se nakonec skutečně rozhodl nekandidovat: funkce prvního místopředsedy by prý nešla skloubit s ministerskými povinnostmi a kandidaturu na řadového místopředsedu vzdal na sněmu. Předsedou ANO zůstal Andrej Babiš - v tajné volbě získal všechny hlasy, prvním místopředsedou se stal šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Dalšími místopředsedy jsou vedle Kleslové Jaroslava Jermanová, Petr Vokřál a Jan Volný.