Uplynulá zima patří k nejteplejším v historii měření

Praha – Uplynulá zima patří podle meteorologů k nejteplejším v historii českého měření. Průměrná teplota dosáhla v období od počátku prosince do konce února 0,7 °C, což je o 1,9 stupně víc, než je dlouhodobý průměr. Sluníčka si ale lidé užívali méně a také srážky byly podprůměrné. Loňská zima byla ale paradoxně ještě mírnější.

Klimatologická zima trvá od prosince do konce února. Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák uvedl, že teplotní průměr letošní zimy poněkud „kazil“ únor, který byl oproti ostatním zimním měsícům chladnější. Od dlouhodobého průměru se odchýlil jen o 0,8 stupně, zatímco prosinec 2014 byl teplejší o 2,1 stupně Celsia než průměr a leden dokonce o 2,9 stupně.

Meteoroložka ČT Marie Odstrčilová:

"Vždycky porovnáváme průměrnou teplotu s hodnotami, které byly naměřeny v letech 19712000. Ta letošní byla zhruba 2 stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem, ale byla o něco chladnější než ta loňská."


Teplotní extrémy zimy 2014/2015
Zdroj: ČT24

V uplynulé zimě meteorologové naměřili také podprůměrný úhrn srážek, kterých bylo jen 76,8 procenta dlouhodobého průměru. I sluníčka si lidé užívali méně než jiné zimy, podle přesných měření to bylo 87,5 procenta průměrných hodnot slunečního svitu. Nejméně slunce svítilo v lednu, dohromady jen 28 hodin, nejvíce v únoru, a to celkem 81,5 hodiny.  

Loňská zima byla oproti dlouhodobému průměru teplejší dokonce o 2,4 stupně. Nezvyklé teplo tehdy ovlivnilo chování zvířat i rostlin. Na mírnou zimu si stěžovali provozovatelé lyžařských středisek, zatímco silničáři ušetřili na zimní údržbě.

Video Marie Odstrčilová: Zima byla o dva stupně nad průměrem
video

Marie Odstrčilová: Zima byla o dva stupně nad průměrem

Podle meteoroložky ČT Marie Odstrčilové už přichází jaro. Zatím to vypadá, vysvětluje, že by se od nadcházející neděle mělo oteplovat. „Od neděle už by mohlo být místy i deset stupňů Celsia. Pokud nás čeká slunečné počasí, což se v některých dnech povede, čeká nás i čtrnáct stupňů,“ míní meteoroložka. Připomíná, že březen má být teplotně průměrný, tedy s denními teplotami okolo deseti, ale s mrazivými rány.