Od únorové výplaty budou mít politici tisíce navíc

Praha – Politikům, soudcům i státním zástupcům vzrostou výdělky o tisíce korun měsíčně. Víc peněz dostanou už na začátku března, tedy v únorové výplatě. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž zvýšilo platovou základnu pro výpočet mezd všech ústavních činitelů. Reaguje tak na rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého stát vypočítával platy chybně.
Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos
Video Od únorové výplaty budou mít politici tisíce navíc
video

Od únorové výplaty budou mít politici tisíce navíc

Základní plat senátora nebo poslance už od tohoto měsíce vzroste o 3 800 korun měsíčně. Ministrům poskočí plat o 7 300 korun a prezidentovi dokonce o 12 800.

„Beru to na vědomí, ale rozhodně jsem na to nečekala a netoužila po tom,“ reagovala senátorka Milada Emmerová (ČSSD). „Trapné to může být někomu, kdo si myslí, že nepodává za ty peníze adekvátní výkon. Já si to nemyslím, takže z toho žádné trauma nemám,“ poznamenal šéf senátorů ODS Jaroslav Kubera.

Vyšší platy dostanou také všichni soudci, ústavní soudci, státní zástupci nebo třeba členové vedení a kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Třeba soudce s patnáctiletou praxí bude mít na výplatní pásce o 6 100 korun navíc.

V rozpočtu bude třeba najít půl miliardy

Senátoři, poslanci a další ústavní činitelé budou brát víc peněz kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu z konce minulého roku. Ten konstatoval, že stát vypočítával platy ústavních činitelů z nižší platové základny, než měl. Zákonodárcům se gáže zvýší zpětně i za leden. „Bude senátorům taktéž vyplacen v březnu, s únorovou výplatou,“ potvrdila tisková mluvčí horní komory Eva Davidová.

Státní pokladna tak jen letos vydá na platy ústavních činitelů o půl miliardy víc než loni. S těmito penězi přitom rozpočet původně nepočítal. „Jsme teprve v únoru a rozpočtová rezerva už se ztenčuje, takže už jsem z toho nervózní,“ svěřil se ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Politici tentokrát ani nemuseli kvůli zvýšení platů měnit zákon. Stačilo, že ministryně práce nechala napsat do sbírky zákonů nové základny, ze kterých stát bude platy ústavních činitelů vypočítávat. Teď všichni slibují, že se k výši svých platů už nechtějí znovu vracet.

„Nedomnívám se, že by se tahle diskuse měla opakovat, je mimořádně nedůstojná,“ řekl například místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Na systém odměňování ústavních činitelů už radši politiky nepouštět. Ať funguje automat,“ přidal se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Sněmovna při projednávání služebního zákona
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal
Autor: Michal Krumphanzl

Soudci pak získají vyšší platy zpětně za poslední tři roky. Stát to vyjde na další 1,2 miliardy korun i přesto, že většina soudců je odhodlaná se části svých nároků vzdát (více zde).

Několikatýdenní debata se na konci loňského roku vedla také okolo platů politiků – ti si nakonec v prosinci zvedli platy o 2,9 procenta. Pokud by tehdy zákonodárci o svých platech nerozhodli, od Nového roku by došlo ke skokovému navýšení jejich platů o 26 procent. Mělo totiž vypršet zmrazení platů, které nastavila v době krize Nečasova vláda (více zde).