Léky je třeba kombinovat s rozmyslem, jinak zdraví poškodí

Praha - Nesprávná kombinace léků může způsobit vážné zdravotní potíže. Nejčastěji s ní mají problémy pacienti s onemocněním srdce a cév. Experti odhadují, že kvůli užívání mnoha tablet zároveň u nás ročně zemře až 150 lidí. Pomoci by do budoucna mohla všem lékařům přístupná databáze vydaných elektronických receptů. Do té doby pacientům nezbývá, než poctivě číst příbalový leták a užívání jakýchkoli pilulek konzultovat.

Užívání koktejlu tablet, které se vzájemně ovlivňují, může zhoršit zdravotní stav i způsobit závažné zdravotní komplikace. „Některé léky se buď nesnáší vůbec, nebo se potencují nebo dokonce může vzniknout i toxicita,“ vysvětluje praktický lékař Josef Volný.

Čím víc léků, tím hůře se kombinuje

Špatnou kombinací léků tak lze přivodit i otravu. Životu nebezpečné můžou být třeba léky na ředění krve v kombinaci s jinými preparáty. Po jejich užívání může mít pacient vnitřní krvácení. Riziko nežádoucích účinků přitom roste s počtem užívaných léků. Když je jich víc než 16, je to podle Všeobecné zdravotní pojišťovny už 40 procent.

Lidé by si měli dávat pozor také při nachlazení - i kombinace léků na předpis a těch volně prodejných může zdravotní stav zhoršit. Ve větších dávkách je nebezpečný i běžně užívaný paracetamol - může způsobit až selhání jater.

Jak správně kombinovat léky, poradí lékař nebo lékárník. A nově také poradna Znám své léky, kterou provozují jejich výrobci. Jen za půl roku řešila skoro 20 tisíc dotazů.

Video Jak správně kombinovat léky, poradí lékař nebo lékárník
video

Jak správně kombinovat léky, poradí lékař nebo lékárník

Účinky léků můžou ovlivnit nebo zkomplikovat také potraviny nebo doplňky stravy - třeba hořčík a zinek. „Můžou ovlivnit vstřebávání některých lékařem předepsaných antibiotik. Potom jsou to doplňky stravy s obsahem třeba ginkgo biloby, které mohou zvyšovat účinek léků na ředění krve,“ říká lékárnice FN Motol Veronika Krajčová. To samé pak způsobí třeba i česnek. Třezalka naopak účinek snižuje - a lék na ředění krve pak nezabírá, jak má.