Sobotka a Zeman jsou útokem v Uherském Brodě šokováni

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyjádřil hlubokou lítost v souvislosti s útokem v Uherském Brodě, který označil za mimořádnou tragédii. Střelec v restauraci Družba zabil podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) osm lidí. Právě Chovance premiér požádal, aby osobně dohlédl na vyšetřování. O šoku hovoří i prezident Miloš Zeman, další politici mluví o nepochopitelném činu i neštěstí, kterému se nedá úplně zabránit.

„Jsem stejně jako většina občanů šokován tragickým útokem, který se dnes odehrál v Uherském Brodě. Rád bych vyjádřil hlubokou lítost a upřímnou soustrast rodinám a příbuzným obětí, které si střelba vyžádala,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je momentálně na návštěvě v Jižní Koreji.

Na místo tragédie v Uherském Brodě, která si měla vyžádat životy osmi lidí, tak míří ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s policejním prezidentem Tomášem Tuhým. „Spojil jsem se v této věci telefonicky s ministrem vnitra Milanem Chovancem, kterého jsem požádal, aby osobně dohlédl na vyšetřování, které zahájila policie. Nyní je potřeba poskytnout prostor a nezbytný čas pro práci policie tak, aby se objasnily všechny okolnosti a příčiny této mimořádné tragédie,“ napsal Sobotka. Útok v Uherském Brodě šokoval rovněž prezidenta Miloše Zemana. Rodinám a blízkým obětí vyslovil hlubokou soustrast, uvedl hradní mluvčí.

Soustrast ze zahraničí

"Naplňuje mě hlubokým smutkem, když se lidé stávají oběťmi nevybíravého násilí," napsala německá kancléřka Angela Merkelová v telegramu Bohuslavu Sobotkovi, "chci vám i lidem v Česku vyjádřit upřímnou soustrast."


„Je to obrovská tragédie, na takové tragédie nejsme u nás zvyklí. Chci vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Je mi to moc líto,“ řekl šéf hnutí ANO. Rovněž předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyjádřil soustrast. Využil k tomu službu sociální sítě a přes twitterový účet se vyjádřili i další politici. „Myslím na všechny osoby a rodiny postižené dnešní střelbou. O to více, že část mojí rodiny pochází právě z UB,“ napsal na Twitteru europoslanec za ANO Pavel Telička. Bělobrádkův stranický kolega a ministr kultury Daniel Herman věří, že budou rychle objasněny okolnosti tragédie, kterou je otřesen. Předseda ODS Petr Fiala pak mluví o nepochopitelném a hrůzném činu, nad kterým docházejí slova.

„Na tomto případu se ukazuje, že v dnešní době brutálních scén v televizi a filmech, narůstajícího počtu informací o teroristických činech, jejich průběhu a závěrech, bohužel, nikdo nevíme, kdy, kdo a kde spáchá obdobný lidsky nepřijatelný teror,“ prohlásil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). 

Čtěte podrobnosti o situaci v Uherském Brodě.


Chovanec: V Česku je hodně držitelů zbraní

„V České republice je drženo poměrně velké množství zbraní. Je otázkou, jestli chceme, aby v české společnosti bylo tolik držitelů zbrojních průkazů,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pro televizi Prima. Střelec, který dnes zabil osm lidí, byl vybaven dvěma zbraněmi a zbrojním průkazem. Není zatím jasné, jestli konkrétně tyto zbraně měl legálně. Součástí vyšetřování bude ale podle Chovance i to, jestli zbrojní průkaz získal legálně. Po nějakém čase se totiž licence musí obnovovat. Policie každopádně loni spustila elektronický centrální registr zbraní, který nahradil papírovou evidenci a který by měl zlepšit sledování zbraní a střeliva.

V Uherském Brodě se střílelo po poledni. Ozbrojený muž zaútočil v restauraci Družba, údajně tam padlo až pětadvacet ran. Krátce před půl třetí provedla v restauraci zásah jednotka policie, ozvaly se ohlušující detonace a střelba. Starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL) uvedl, že muž zabil osm lidí a potom se sám zastřelil. Údajně to byl místní občan, který mohl být duševně nemocný.

Video Události: Osm mrtvých po střelbě v Uherském Brodě
video

Události: Osm mrtvých po střelbě v Uherském Brodě