Služební zákon vyhání Klausovou z křesla velvyslankyně

Praha – Kvůli věkovým kritériím, která nastavuje služební zákon, by měla velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová ke konci roku skončit ve funkci. Uvedl to server Echo24.cz. Zákon totiž stanovuje horní věkovou hranici pro úředníky na 70 let. Tu ovšem jedenasedmdesátiletá manželka bývalého prezidenta nesplňuje. Kromě Klausové se z ambasadorů dotýká věkový limit i velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi. Náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký ČT řekl, že služební zákon výjimky nepřipouští.

„Pokud se budeme striktně držet litery služebního zákona, pak finální termín je 31. prosince tohoto roku,“ řekl pro ČT náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. Zdůraznil, že jako legislativní norma zákon žádné výjimky nepřipouští.

Podle jeho slov byly o celé záležitosti obě velvyslankyně zpraveny. „Pro nás jde o mimořádně nepříjemnou záležitost, protože obě dámy patří mezi velmi výrazné osobnosti na ambasadorských postech. Nicméně zákon je zákon a my v tuto chvíli nemáme jinou možnost, než se ho držet,“ prohlásil Kaucký. O možných nástupcích se zatím nemluví, ale vzhledem ke všem náležitostem by měli být známi již letos v létě.

Video Náměstek ministra: Mrzí nás to, ale Klausová na Slovensku skončí
video

Náměstek ministra: Mrzí nás to, ale Klausová na Slovensku skončí

Náměstek ministra: Mrzí nás to, ale Klausová na Slovensku skončí

s 15:20, 19.02.2015

Události ČT: Velvyslankyně Klausová nejspíš skončí

Od 1. července vstoupí do služebního poměru všichni diplomaté, služební zákon proti jiným zemím EU pro ně nepočítá s žádnými výjimkami. Kaucký tak upozornil na to, že v budoucnu nebudou diplomaté mířící do zahraničí smět být starší než 65 let, aby na ambasádě mohli vydržet předpokládané čtyři roky.

Klausovou na ambasádu prosadil Zeman

Exprezidentova manželka působí v čele ambasády na Slovensku od konce roku 2013. Do Bratislavy ji prosadil nástupce jejího manžela na Hradě Miloš Zeman. Proti tomu se původně postavil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který argumentoval mimo jiné vysokým věkem Klausové a jejími chybějícími diplomatickými zkušenostmi. Pád koaliční vlády Petra Nečase (ODS) a nástup úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka ale patovou situaci ve jmenování nových velvyslanců odblokoval.