Savov neuspěl s ústavní stížností proti svému stíhání

Praha - František Savov neuspěl s ústavní stížností, kterou podal kvůli svému trestnímu stíhání. Podnikatel je v Česku vyšetřován za rozsáhlé daňové úniky a podle dnešního zjištění Mladé fronty DNES také za praní špinavých peněz. Státu měl tak způsobit škodu přes 600 milionů korun. Savov je stíhán jako uprchlý, soud v Londýně zatím nerozhodl o jeho vydání.

Savov si stěžoval především na to, že je stíhán jako uprchlý a celé vyšetřování je podle něj nedůvodné. „Napadená rozhodnutí považuje za nezákonná, překvapivá, řádně neodůvodněná,“ stojí v textu zamítnuté stížnosti. Tu Ústavní soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou. 

Savov je v Česku společně s dalšími deseti lidmi stíhán za rozsáhlé daňové úniky a podle dnešního zjištění Mladé fronty DNES také za praní špinavých peněz. Státu měl podle dřívejších informací způsobit škodu minimálně 647 milionů korun.  

Policie se domnívá, že několik Savovem ovládaných českých firem okradlo stát pomocí nadměrných odpočtů DPH. Kauza se týká například kampeličky Artesa, kterou podle policie podnikatel skrytě řídí. „Je tam celkem jedenáct stíhaných osob, a to ze dvou trestných činů – z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizace z výnosů trestné činnosti,“ uvedla už dříve mluvčí pražského Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. 

Soud zatím o vydání z Británie nerozhodl

V říjnu loňského roku byl Savov zadržen v Londýně, kde proběhlo také soudní jednání o jeho vydání do Česka. Bylo však odročeno. Podnikatel má v Londýně dům i kancelář už od roku 2008. Z britské metropole řídí také svoje podnikání v Česku.

Působí mimo jiné na mediálním trhu – vlastní vydavatelství Mladá fronta, pod které spadají například tituly E15, Euro nebo Lidé a země a další odborná a dětská periodika (není totožné s firmou Mafra, která vydává MF Dnes). 

Podnikatel údajně vlastní také kyperskou společnost Maraflex. Ta počátkem roku 2013 koupila dejvický Hotel Praha a plánovala místo něj postavit rezidenční byty. Následně jej ale odprodala skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.