Americká ambasáda: Agentura nemůže opatřit pracovní vízum

Praha – Americké velvyslanectví varuje studenty z Česka před podvodnými organizacemi a firmami, které předstírají možnost získat pracovní vízum do USA v rámci programů Work and Travel. Ty studentům slíbí zajištění pracovních víz, ale ve skutečnosti pro ně nic neudělají.

„Musím říct, že jde o velmi populární program mezi českými studenty. Řekl bych, že asi 2 600 návštěvníků vyráží z České republiky každý rok,“ uvedl konzul amerického velvyslanectví v Praze Nathan Webber. Dodal, že pro letošní rok počítají s ještě větším počtem zájemců z ČR.

Potíží s podvodnými agenturami v Praze až tolik není, odhaduje Nathan Weber. Varování ale uchazečům o pobyt v USA přece jen dávají, sám nabízí jednoduchou poučku: „Pokud agentura slíbí, že uchazeč dostane vízum, tak takové by studenti věřit neměli.“ Na svých stránkách ambasáda třeba zveřejnila seznam seriózních firem, které spolupracují s americkými sponzorskými firmami.

Student, který chce v rámci tohoto programu vycestovat, totiž musí mít takzvaného sponzora, který je odpovědný za výběr participujících studentů v programu a současně za jejich podporu a monitoring v průběhu celého pobytu v USA. Nathan Weber také upozorňuje, že studenti si třeba mohou v USA vyhlédnout sami práci, o kterou se hodlají ucházet.

Video Konzul Nathan Webber: Zájemci by se měli spolehnout na zdravý rozum
video

Konzul Nathan Webber: Zájemci by se měli spolehnout na zdravý rozum

V současné době funguje jako přímý zprostředkovatel sponzorství v Česku pouze jedna společnost a tou je agentura CCUSA. Další české agentury spolupracují se svými zahraničními partnery, kteří certifikáty zařizují.

Studenti v potížích nejsou v USA bez možností

Každý student, který do Spojených států amerických přicestuje, dostane letáček s nejdůležitějšími telefonními čísly. Mohou mu pomoct třeba při potížích se zaměstnavateli, kteří nutí studenty k delší pracovní době, dělají drahoty s vyplácením mezd nebo jim berou pas a nechtějí ho vrátit.

Základní postup před odjezdem v rámci programu Work and Travel:

  • Výběr programu, kterého se chce student zúčastnit - kde chce pracovat, co za práci chce vykonávat a na jak dlouho chce odjet
  • Kontaktování sponzorské agentury, která studentovi zařídí formulář DS 2019, tedy certifikát o tom, že se kvalifikuje k získání statusu výměnného pracovníka
  • Návštěva konzulátu v Praze, kde student žádá fyzicky o vydání pracovního J-1 víza

Náklady, s nimiž by měl uchazeč počítat:

  • Celková částka za zprostředkování práce, servis agentury a pojištění, které zajišťuje přímo sponzor, může přesáhnout i 20 tisíc korun
  • Poplatek SEVIS za registraci v databázi výměnných zahraničních pracovníků - cca 860 korun
  • Poplatek za vyřízení víz - cca 4 tisíce korun
  • Cena letenky