Po letech škrtů přichází palba - armáda nakoupí munici za 1,4 miliardy

Praha – Prázdné muniční sklady po letech úspor má zaplnit munice za přibližně 1,4 miliardy korun, jejíž nákup plánuje ministerstvo obrany ještě v tomto roce. Většinou půjde o munici pro pozemní síly, ministerstvo ale nakoupí také rakety, pumy a klamné cíle pro letectvo.
Video Armáda nakoupí munici za 1,4 miliardy
video

Armáda nakoupí munici za 1,4 miliardy

Rozpočtové škrty v posledních letech nutily armádu na munici šetřit. Už v létě minulého roku prohlásil náčelník generálního štábu Petr Pavel, že by bylo třeba doplnit střelivo za zhruba 5,6 miliardy korun. Zásoby munice by měly vojákům v případě bojů vydržet na 30 dnů, během nichž by podle plánů začalo fungovat zásobování od dalších čelnů Severoatlantické aliance. V případě krizového vývoje by nyní podle Pavla armáda zásoby včas nestihla sehnat.

„Spotřeba v předcházejících letech bohužel převyšovala objem pořízené munice, a stále tak narůstal deficit skladových zásob,“ konstatovala Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Z celkového plánovaného objemu peněz na nákup munice má jít podle Zechmeisterové 82 milionů na rakety, pumy a klamné cíle pro vzdušné síly.

„Tepelné klamné cíle na letounu CASA využíváme k ochraně proti prvkům protivzdušné obrany - raketám země-vzduch a raketám vzduch-vzduch,“ upřesnil k části plánovaného nákupu armádní pilot Vít Malina. Rakety útočící na letoun jsou naváděny na tepelné cíle, což představuje motor stroje. Proto se klamné cíle vystřelují mimo letoun, aby protivzdušný útok odklonily.

Pro potřeby pozemních sil se pak má pořizovat munice za 1,321 miliardy (například řízené střely SPIKE, munice pro minomety a ruční zbraně). Konečnou cenu určí tendry. Resort předpokládá, že střelivo dostane letos nebo příští rok.

Zakázky plánuje ministerstvo zadat přes agentury European Defense Agency (EDA) a NATO Support Agency (NSPA) i výběrovými řízeními v Česku. Evropské agentury snadněji získávají množstevní slevy, což pak armádě umožňuje výrazně ušetřit. Při vyhlášení zakázek přes ně pak navíc může přinést úsporu i spolupráce s dalšími státy.

Plán nákupu munice přes NSPA

  • 2 500 klamných cílů pro letoun CASA a modernizovaný vrtulník Mi-171
  • 80 leteckých pum k ničení pozemních cílů pro bitevníky L-159 a modernizované gripeny
  • 720 neřízených raket pro vrtulníky Mi-24