V Česku vznikne dalších 20 babyboxů

Praha – V Česku vznikne dalších dvacet nových babyboxů. Jejich celkový počet se tak vyšplhá na osmdesát tři. Šest schránek plánuje zakladatel babyboxů Ludvík Hess otevřít ještě letos.
Video V Česku by mělo přibýt 20 babyboxů
video

V Česku by mělo přibýt 20 babyboxů

Babyboxy už pomohly zachránit 114 dětí. Naposledy zdravotníci našli čerstvě narozenou holčičku v Kladně letos v lednu. Do pěti let by měla být síť těchto schránek ještě hustší. „Mám v plánu otevřít asi dvě desítky babyboxů. Největší města, která nejsou pokrytá, jsou Znojmo, Břeclav a Třinec. Ve středočeském kraji Vlašim, Beroun, Rakovník a další,“ vyjmenovává Ludvík Hess.

Nejvíce dětí – dvacet dva - bylo do babyboxů odloženo v roce 2011. Loni už schránky zachránily jen dvanáct novorozenců. „Všechny babyboxy jsou v podstatě pojistkou pro případ nejkrajnější nouze, do které se nešťastná maminka nebo rodiče mohou dostat. Netoužím po tom, aby byly do babyboxů děti odkládány, ale aby posloužily pro krajní případ,“ dodává Hess.

Nejvytíženější babyboxy jsou v GynCentru Hloubětín, brněnské Nemocnici Milosrdných bratří a v Městské nemocnici v Ostravě. Odložené miminko schránky nejčastěji hlásí v odpoledních hodinách.