Chřipka ztrácí na síle, během týdne přesto zemřelo devět lidí

Praha – Chřipková epidemie tento týden začala ztrácet na síle a ve většině krajů počty nemocných klesly. Na jižní Moravě ale trvá nejhorší epidemie za posledních pět let a podle tamních hygieniků zatím není náznak zlepšení. V Česku také přibývá pacientů s vážným průběhem, devět jich tento týden zemřelo. Šlo ale o chronické pacienty – žádný nebyl proti chřipce očkován.

V celém Česku bylo tento týden průměrně 1 861 nemocných na sto tisíc obyvatel. Počet pacientů tak klesl skoro o osm procent. Nejvíce nemocných hlásí Jihomoravský kraj (2 400/100 tis.), Zlínský (2 250) a Jihočeský kraj (2 200).  

„V Jihomoravském kraji trvá největší chřipková epidemie za pět let. Počet nemocných se však dál nezvyšuje,“ uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice. V kraji je nemocných asi 30 tisíc lidí, nemocnice kvůli tomu zakázaly návštěvy. „Nadále máme nevyšší nemocnost v ČR. Zatím nemáme žádný náznak, že by se to v několika blízkých dnech mělo výrazně zlepšit,“ dodala.

Výskyt nemocných s chřipkou v ČR
Zdroj: Krajské hygienické stanice


Ve Zlínském kraji je epidemie chřipky podle Hany Tkadlecové z krajské hygienické stanice na vrcholu. Nejvíc nemocných je na Uherskohradišťsku, kde stoná 2 975 ze 100 tisíc lidí.  

Naopak největší pokles nemocných hlásí Ústecký kraj, kde se počet nemocných snížil o více než 15 %. V Karlovarském kraji pak ubylo nemocných o 13,5 %.

Většinu onemocnění chřipkou letos vyvolává virus A/H3N2, objevují se ale i nákazy typem B a A/H1N1, tzv. prasečí chřipky. Epidemiologové očekávají, že pokud do Česka dorazí druhá chřipková vlna, vyvolá ji na rozdíl od první vlny právě virus tzv. prasečí chřipky. Doporučují proto neočkovaným lidem, aby se pro druhou vlnu dali očkovat.