Přes 60 % lidí se domnívá, že prezident špatně reprezentuje ČR v zahraničí

Praha – Více než polovina občanů kladně hodnotí, jak prezident Miloš Zeman plní svou ústavní funkci nebo jak je v kontaktu s občany a zná jejich problémy. Naopak přes 60 % lidí kritizuje, jak prezident dbá o vážnost svého úřadu, jak působí jako autorita u občanů nebo jak reprezentuje Česko v zahraničí. Záporné hodnocení převládá také u Zemanova ovlivňování vnitropolitického života, ukázal aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj hodnotí prezidenta pozitivněji voliči ČSSD a KSČM. Naopak příznivci TOP 09 jsou k němu kritičtější.

Proti loňskému průzkumu lidé hodnotí o něco negativněji Zemanovo působení coby autority u občanů. Vůbec nejvíce si ale prezident pohoršil v otázce toho, jak reprezentuje stát v cizině a jak dbá o vážnost svého svěřeného úřadu.  

Zeman tak vychází v hodnocení hůře než jeho předchůdce Václav Klaus. Výjimkou je kontakt s občany, který lidé vnímají pozitivněji u Zemana než u Klause. „Tuto oblast hodnotili lidé u Václava Klause zdaleka nejhůře, a to po celé sledované období. Srovnatelný podíl pozitivního hodnocení jako Klaus na konci svého volebního období, to je v březnu 2013, dosahuje Zeman v oblasti vlivu na vnitropolitický život,“ uvedlo CVVM.  

Za kontakt s občany a znalost jejich problémů současného prezidenta chválí 53 procent respondentů. Podle stejného počtu lidí Zeman rovněž dobře plní svou ústavní funkci. S tím, jak ovlivňuje vnitropolitický život, souhlasí 39 procent občanů. Naopak 47 procent veřejnosti má k tomu výhrady.   

Podle 62 procent Čechů ale prezident špatně reprezentuje republiku v zahraničí. Sedmašedesát procent dotázaných má tentýž názor na jeho působení coby autority u občanů a 71 procent lidí tvrdí, že současná hlava státu špatně dbá o vážnost a důstojnost svého úřadu.

  • Průzkum proběhl ve dnech 12. – 19. ledna formou osobních rozhovorů, počet respondentů byl 1 021.  

V aktuálním průzkumu TNS AISA pro Českou televizi prezident Zeman skončil mezi vůbec nejhůře hodnocenými politiky. S jeho prací bylo spokojeno 37 % respondentů, naopak nespokojenost vyjádřilo 61 % lidí. Více záporných hlasů nasbíral jen předseda ODS Petr Fiala. Naopak nejvíce spokojeni byli podle průzkumu lidé s prací ministra financí Andreje Babiše (ANO) a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).