Zima o sobě dává vědět, k nehodám došlo na D1 i Pražském okruhu

Silný vítr a sněžení komplikují dopravu v Česku. Problémy mají i řidiči v nižších polohách. Pražský okruh u Barrandova ve směru na letiště už skoro na několik hodin zablokovala nehoda několika desítek aut. Také na 117. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu došlo před polednem k hromadné dopravní nehodě několika desítek nákladních a osobních aut a na místě bylo několik zraněných osob. Provoz v plném rozsahu byl obnoven přibližně ve 22:30.

Hromadná nehoda na 117. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu si vyžádala 19 zraněných osob. Havárie 50 vozů (33 osobních, 16 nákladních, jeden autobus) se stala ze zatím nezjištěných příčin mezi sjezdem na Velký Beranov a na Jihlavu. Na místě zasahovala záchranná služba, policie i hasiči. Dálnice byla kvůli nehodě uzavřena zhruba od 11:30. Kolem 18:00 policisté obnovili provoz v jednom pruhu, přibližně ve 22:30 dálnici zprůjezdnili v plném rozsahu.

Policie v 16:15 obnovila provoz na silnici R1 směrem k letišti. Hromadná nehoda devíti kamionů a zhruba 50 dalších vozů na 17 kilometru silnice R1 dopoledne zcela zablokovala Pražský okruh ve směru na letiště. Policisté úplně uzavřeli nájezd z dálnice D1 na okruh. Záchranáři podle mluvčí Jiřiny Ernestové na místě ošetřili šest lehce zraněných lidí. V rámci hromadné havárie, která začíná u výjezdu do ulice K Barrandovu, se stala postupně celá řada menších nehod.

„Místy se tvoří sněhové jazyky, na horách i závěje. Večer bude vítr a přeháňková aktivita slábnout a tvorba sněhových jazyků a závějí přechodně ustane,“ uvedl ČHMÚ. Stupeň nebezpečí hodnotí meteorologové jako nízký, sněhové jazyky mohou ale způsobovat komplikace v dopravě. Řidiči by proto měli zvýšit ostražitost, turisté a lyžaři na horách dbát na upozornění horské služby.

Video Téma Událostí: Sníh potrápil Česko
video

Téma Událostí: Sníh potrápil Česko

Téma Událostí: Sníh potrápil Česko

UD 08.02.2015

Pražský okruh zablokovala hromadná nehoda

V Libereckém kraji musí řidiči dnes počítat se sněhovými jazyky a větrem. Kvůli počasí zůstává pro kamiony uzavřen hraniční přechod Harrachov do Polska. Ostatní silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. „V Harrachově napadlo přes noc 15 centimetrů sněhu. Silnici udržujeme sjízdnou alespoň pro autobusy a osobní dopravu, ale kamiony neprojedou,“ řekl dispečer libereckých silničářů z Nové Vsi u Jablonce nad Nisou. Nákladním vozům doporučuje policie přechod do Polska v Hrádku nad Nisou. Silný vítr komplikuje údržbu ve vyšších polohách kraje, kde si řidiči musí dát pozor na závěje. Silničáři nabádají k velké opatrnosti při cestě po celém regionu.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Dopravu na dálnici D1 od 45. do 141. kilometru komplikuje sněžení. Dálnice D1 je sjízdná, ale řidiči si musí dát pozor na zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na některých komunikacích nižších tříd na Žďársku leží závěje.

Silnice jsou s obtížemi sjízdné
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Silnice v Jihočeském kraji jsou dnes po ránu sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na řadě míst v regionu sněží a někde fouká i silný vítr. Intenzivnější sněhové přeháňky se vyskytují především na Táborsku. V nadmořských výškách od 400 metrů se na vozovkách mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silnice ve středních Čechách jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Na jejich povrchu jsou místy zbytky rozbředlého sněhu. Řidiči by měli být velmi opatrní na silnicích nižších tříd v celém regionu. Silné sněžení hrozí především na Kolínsku, Kutnohorsku a Nymbursku, se sněhem by ale měli řidiči počítat na většině středočeských silnic. Po chemickém ošetření jsou zbytky sněhu například na dálnici D5 a rychlostní silnici R4. Kluzká vozovka je i na rychlostní silnici R6.

V Ústeckém kraji cestování dnes komplikuje silný vítr a sněhové jazyky. Silničáři uzavřeli už cestu u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku v úseku Rusová - Výsluní. Ostatní silnice jsou s velkou opatrností sjízdné. Sněhem zasypaná vozovka byla v noci také z Fojtovic směrem na Komáří vížku na Teplicku, kam jezdí do areálu lyžaři. Cesta už je s opatrností sjízdná. „Na horách napadlo přes noc dost sněhu a vítr ho přenáší na cesty, všechnu techniku máme v terénu,“ řekl dispečer krajské správy a údržby silnic.

Některá auta skočila na střeše
Zdroj: HZS JMK

Na východě Čech v noci na dnešek sněžilo a na menších cestách leží vrstva sněhu. Na hlavních silničních tazích je vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Silničáři také varují, že v některých úsecích je vrstva sněhu zledovatělá, například na Chrudimsku se kvůli nárazovému větru místy tvoří sněhové jazyky. Z Lanškrounska je hlášeno náledí.

Sníh dnes komplikuje dopravu na silnicích v Olomouckém kraji. V regionu padají sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem. Na Šumpersku a Jesenicku tak vozovky pokrývá ujetý nebo rozbředlý sníh, jinde jsou holé a mokré a místy mohou namrzat. Meteorologové vydali i pro Olomoucký kraj výstrahu před silným větrem, který v nížinách dosáhne v nárazech 50 až 70 kilometrů v hodině a na horách až 90 kilometrů za hodinu. Sněhové jazyky se mohou tvořit i v nižších polohách.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Sníh a vítr komplikují dnes od brzkých ranních hodin dopravu na území Moravskoslezského kraje. Na otevřených úsecích silnic, hlavně na Bruntálsku, vznikají sněhové jazyky. Na Frýdecko-Místecku jsou zase na komunikacích nižších tříd vyjeté ledové koleje. Všechny silnice jsou sjízdné, ale se zvýšenou opatrností. Komunikace prvních tříd jsou po chemickém ošetření mokré a holé. Místy ale zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích druhých a třetích tříd leží ujetá vrstva sněhu.

Silnice druhé a třetí třídy dnes na Vsetínsku pokrývá ujetá vrstva sněhu ošetřená posypem. Vozovky ve Zlínském kraji mohou namrzat, silničáři upozorňují například na úsek silnice I/50 od Stupavy směrem na Střílky. Viditelnost navíc místy snižují sněhové přeháňky. Řidiči by proto měli jet velmi opatrně. Silnice v kraji jsou převážně holé a vlhké nebo suché a vymrzlé. Meteorologové navíc vydali i pro Zlínský kraj výstrahu před silným větrem, který v nížinách podle nich dosáhne v nárazech 50 až 70 kilometrů v hodině a na horách až 90 kilometrů za hodinu. Lokálně se tak mohou tvořit sněhové jazyky, a to také v nižších polohách. Výstraha platí až do dnešních 22:00.