Po chladném začátku února se bude oteplovat

Po chladném začátku února očekávají meteorologové postupné oteplování až k denním maximům okolo devíti stupňů Celsia. Období od 9. února do 8. března bude podle výhledové předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu průměrné, a to co do teplot i srážek. „Nejteplejší týden očekáváme v období od 16. do 22. února, relativně nejchladnější vůči dlouhodobému průměru by měl být první týden v březnu,“ uvedli meteorologové.

Na srážky nejchudší by měl být poslední týden v únoru, naopak nejvíc srážek by mělo přijít během prvního březnového týdnu. Průměr denních teplot se bude příští týden pohybovat okolo tří stupňů, v noci teploty klesnou průměrně k minus třem. Třetí únorový týden přinese přes den teploty zhruba pět stupňů, v noci by někde teploty neměly klesnout pod nulu. Konec února a začátek března pak přinese teploty v rozmezí průměrných teplot tři až minus pět stupňů Celsia.

I když rekordy nepadaly, je tato sobota třetím  nejchladnějším dnem od zimního slunovratu.  A stačilo ji k tomu -19 stupňů , které meteorologové naměřili na šumavské Modravě.


Meteorologové varují před silným větrem a sněžením

Meteorologové varují před silným větrem, který v nížinách dosáhne v nárazech 50 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Zároveň přijdou od západu sněhové přeháňky, někde bude sněžit trvale. Horští záchranáři také varují, že v Jeseníkách a Krkonoších platí třetí lavinový stupeň a lidé by proto při svých výpravách do hor měli být opatrní.

Video Po chladném začátku února se bude oteplovat
video

Po chladném začátku února se bude oteplovat

Silnice 10 z Tanvaldu na Jablonecku na Harrachov bude od dnešních 20:00 uzavřena pro kamiony. Autobusy na hraniční přechod do Polska budou moct projet.


Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Čechy od dnešních 20:00, pro Moravu od půlnoci. „V polohách nad 400 metrů nad mořem se proto budou místy tvořit sněhové jazyky. Na Moravě a ve Slezsku se díky již ležícímu sněhu budou tvořit sněhové jazyky i v nižších polohách. Na horách se mohou místy vytvářet i závěje,“ uvádí ČHMÚ.

Stupeň nebezpečí hodnotí meteorologové jako nízký, sněhové jazyky mohou ale způsobovat komplikace v dopravě. Řidiči by proto měli zvýšit ostražitost, turisté a lyžaři na horách dbát na upozornění horské služby.

Video Rušná sezona horských záchranářů
video

Rušná sezona horských záchranářů

O víkendu mohou lyžaři počítat s ideálními sněhovými podmínkami. Ve vyšších polohách leží přes metr sněhu, v provozu jsou i níže položené sjezdovky. Horští záchranáři ale upozorňují, že v Jeseníkách a Krkonoších platí třetí lavinový stupeň. Lidé by se tak neměli vydávat mimo značená místa.

Počasí bude v Česku ovlivňovat studený a vlhký vzduch od severozápadu proudící mezi hlubokou tlakovou níží nad severozápadním Ruskem a mohutnou tlakovou výší nad Británií.

Počasí o víkendu: Teploty kolem nuly a sněžení

  • Teploty se do pondělí budou držet kolem nuly nebo slabě nad nulou.
  • Dnes předpokládají meteorologové sněžení jen ojediněle, v neděli pak bude sněžit na většině území.

Lyžování na jizerském Severáku
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek