Imunolog: Očkování proti chřipce zbytečné není, už je ale pozdě

Přestože letos je chřipková vakcína méně účinná než v minulých letech, podle imunologa Ladislava Machaly má očkování i přesto smysl, protože brání dramatickému průběhu choroby. „Očkování proti chřipce není ani zbytečné, ani škodlivé. Průběh nemoci je u očkovaných lehčí,“ uvedl lékař v pořadu Hyde Park. „Nyní už ale nemá cenu se nechat očkovat,“ dodal s tím, že optimální doba pro očkování proti chřipce je zhruba do Vánoc.
Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček
Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Menší účinnost vakcíny je dána tím, že se nepodařilo vytipovat kmen viru, který je pro letošní rok nejagresivnější. „Minulou zimu se chřipka na severní polokouli prakticky nekonala, a tak jsme neznali aktuální podobu viru,“ upozornil Machala na to, že virus mutuje. „Chřipkové viry jsou geneticky nestabilní,“ vysvětlil lékař. „Virus se mění průběžně,“ dodal s tím, že virus mutuje už jen při přenosu z člověka na člověka.

Pandemii chřipky do budoucna Machala vyloučit nemůže. „Na jednu stranu jsme pro boj s virem dobře vybaveni, na druhou stranu je ale lidstvo kvůli možnostem rychlé dopravy zranitelnější,“ uvedl s poukazem na pandemii v roce 2009, která přišla s právě s novou mutací chřipkového viru. Otázkou podle imunologa není, zda pandemie přijde, ale spíše jestli bude silná a jak bude nebezpečná. „Rýma je velmi nakažlivá, ale málokdo na ni zemře,“ vysvětlil, že u pandemie je třeba vždy hodnotit dva faktory, tedy nakažlivost a nebezpečnost viru.

Epidemie chřipky se pomalu šíří do všech krajů

Plošná epidemie chřipky nejspíš brzy postihne celé Česko, již teď jsou zasaženy všechny kraje. Nejhorší situaci hlásí v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nemocnice v nejvíce zasažených oblastech vyhlašují zákaz návštěv. Podle dat národní referenční laboratoře za minulý týden dominuje v Česku subtyp A/H3N2, zachyceno bylo ale i několik případů viru prasečí chřipky A/H1N1. Cirkulace tohoto viru ale je zcela okrajová. Lidé by se měli vyhýbat většímu shromáždění, zejména v uzavřených prostorách, a dbát zvýšenou měrou na osobní hygienu. Podle odborníků se chřipkové viry šíří až do metru a půl, proto pokud nemocný jede například v hromadné dopravě, spolucestující uniknou jen těžko.

Počet nemocných s chřipkou
Zdroj: Krajské hygienické stanice