Rathova kauza uvízla na nemocném bodě

Praha - Krajský soud v Praze měl dnes po několikaměsíční odmlce pokračovat v procesu s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem, kterého žaloba viní ze zmanipulování veřejných zakázek. Líčení naplánované na 3. a 4. února ale muselo být zrušeno, a to kvůli nemoci advokátky Barbory Barcalové, která hájí jednu z Rathových spoluobžalovaných. Kdy bude rok a půl trvající proces pokračovat, zůstává nejasné.
Video UDÁLOSTI: Zádrhele v kauze Davida Ratha
video

UDÁLOSTI: Zádrhele v kauze Davida Ratha

Barcalová v Rathově kauze zastupuje Lucii Novanskou, z únorového jednání se omluvila ze zdravotních důvodů. Soud ji opakovaně vyzval, aby si zajistila zastoupení jiným advokátem, to ale obhájkyně – k nelibosti žalobce – odmítla. „To víte, že nejsem rád, ale je věcí předsedy senátu, aby to posoudil,“ konstatoval pověřený státní zástupce Petr Jirát. Sama Barcalová situaci odmítá komentovat.

Na období mezi 3. únorem a 13. březnem naplánoval soud v kauze Rath celkem dvacet líčení, není ale jasné, kolik se jich opravdu uskuteční, a nejasný tak zůstává i termín rozsudku. Podle dřívějších odhadů obhájců navíc může i pouhý přednes závěrečných řečí trvat několik dní.

RATHŮV PŘÍPAD

Květen 2012: V polovině měsíce policisté zadrželi poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. Měl u sebe sedm milionů korun a vyslechl si obvinění z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu zámku v Buštěhradě. Dva dny po zadržení skončil ve vazbě, vystoupil ze sociální demokracie a vzdal se hejtmanské úlohy. Kromě toho policisté začali stíhat i další lidi, mj. Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.

Červen 2012: Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním; k dalšímu stíhání ho pak vydala v září, protože policie během léta rozšířila obvinění o korupci při zakázkách ve středočeských nemocnicích.

Březen 2013: Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a deset jeho spoluobviněných. Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.

Duben 2013: Státní zástupce Petr Jirát podal soudu obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.

Srpen 2013: Košatý středočeský případ začal projednávat Krajský soud v Praze. Rath v soudní síni zopakoval, že se žádného trestného činu nedopustil; vinu odmítli Pancová i Kott. Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.

Listopad 2013: Vrchní soud propustil Ratha i Kotta po roce a půl z vazby; Pancová byla z vazby propuštěna už v září.

Leden 2014: Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Podle verdiktu pražský vrchní soud nepřihlédl k argumentaci obhajoby a řádně nezvážil možnosti nahrazení vazby jiným opatřením. Loni v lednu se také poprvé konalo soudní líčení bez Rathovy přítomnosti. Ex-hejtman o to požádal soudce kvůli tomu, aby mohl ve své ordinaci zaskočit za nemocnou kolegyni.

Říjen 2014: Kvůli Rathově nemoci nemohl soud pokračovat v hlavním líčení. Původně bylo naplánované právě do října, následné absence obhajoby či obžalovaných kvůli zdravotním problémům ale soudní státní opakovaně blokovaly. Na konci prosince 2014 soud rozhodl, že se k případu vrátí počátkem února 2015.