Cesta k silnějšímu NKÚ se hodně protáhla, zákon stále leží v Senátu

Praha – Přestože hlavní novela zákona, který rozšiřuje pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), už prošla sněmovnou před necelým rokem a od května leží v Senátu, do praxe se zřejmě hned tak nepromítne. Doprovodné zákony totiž míří teprve na vládu a Senát bez nich odmítá normu schválit. Silnější tak NKÚ patrně nebude dřív než příští rok.
Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny/JINDRICH MYNARIK

Senátoři čekají na doprovodné zákony od loňského května. Prováděcí zákon už je sice připraven, ovšem kabinet premiéra Bohuslava Sobotky ho projedná odhadem v březnu či dubnu. Pak ještě musí projít legislativní kolečkem přes sněmovnu a Senát až k prezidentovi. Nejvyšší kontrolní úřady by pak měl mít víc pravomocí až od ledna 2016.

NKÚ by mohl kontrolovat také hospodaření měst a obcí, řada samospráv se ale netají obavami z rozšíření kompetencí. A příliš nakloněni nejsou ani senátořii: „Měli bychom velmi, velmi zvažovat, zda máme rozšiřovat kontroly obcí. Dokud nebudu přesvědčen, že je administrativně nezatíží, tak pro to nemůžu hlasovat,“ tvrdí předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Jeho kolega a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) mu dává za pravdu s požadavkem, aby se kontroly nějak sjednotily. A právě prováděcí zákony mají jasně stanovit, jak budou prověrky vypadat a probíhat.

Video Senátoři nechtějí silnější NKÚ bez prováděcího zákona
video

Senátoři nechtějí silnější NKÚ bez prováděcího zákona

Podle předsedy legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera počítá zákon s postupným náběhem kontrolních pravomocí NKÚ ve vztahu k obcím. „Bylo by to rozloženo do 6 až 7 let, podle velikosti obce, začali bychom od největších měst,“ přiblížil.

Zeman: V senátu blokuje přijetí lobby starostů

Prezident Miloš Zeman v listopadu prohlásil, že zákon o změně pravomocí NKÚ blokuje v Senátu lobby starostů. Za jejich tlakem je podle Zemana obava, že by kontroly na úřadech obcí a krajů objevily chyby v hospodaření. Prezident zároveň slíbil prezidentovi NKÚ Miroslavu Kalovi podporu při prosazování zákona.

Rozšíření pravomocí NKÚ patřilo mezi protikorupční návrhy iniciativy Rekonstrukce státu. Podle senátora Václava Lásky zaznívají v horní komoře často argumenty, že už jsou teď starostové měst a obcí šikanování byrokracií a tento zákon by byrokracii ještě posílil. „Je přeci naivní si myslet, že lidé z NKÚ budou lítat po malých vesnicích, které mají pár set obyvatel, a tam šikanovat starosty. Ten zákon má umožnit kontrolu velkých měst a městských společností,“ soudí protikorupční aktivista.