Sobotka se kloní k 10% zvýšení platů pro státní úředníky

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se kloní k růstu platů vybraných státních úředníků o desetinu, stejně jako náměstek pro státní správu Josef Postránecký. Pro zvýšení platů o čtvrtinu, které je také jednou z variant, prý nevidí důvod. Úprava platů kvůli novému služebnímu zákonu by se měla týkat více než 60 tisíc úředníků, jejich průměrný plat teď lehce přesahuje 29 tisíc korun.

Zvýšení platů o čtvrtinu preferují odbory. „Je potřeba s odbory jednat, ale současně vnímat reálnou situaci státního rozpočtu,“ řekl premiér. Platy jedné kategorie veřejného sektoru by se neměly příliš odtrhnout od platů ostatních zaměstnanců. „Pro nějaké dramatické zvyšování v příštím roce nevidím důvod,“ dodal Sobotka, podle nějž je potřeba navázat odměňování za výkon.   

Postránecký řekl České televizi, že růst platů vybraných úředníků by viděl kolem deseti procent. Zvýšení je podle něj účelné, protože povinnosti zaměstnanců státní správy podle nového služebního zákona převyšují jejich práva. Připustil ale, že bude záležet na státním rozpočtu.   

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zpracovalo čtyři varianty, jak by mohly v souvislosti s novým služebním zákonem platy vybraných úředníků stoupnout. Růst o pět procent by vyžadoval ročně navíc ze státního rozpočtu 1,3 miliardy korun, zvýšení o deset procent by znamenalo dodatečné náklady 2,6 miliardy korun. Platy by mohly stoupnout také o 15 procent a stálo by to 3,9 miliardy korun ročně, případně o čtvrtinu s náklady 6,5 miliardy korun.