Adresné zvaní k lékaři protahuje objednací dobu o měsíce

Praha/Brno - Pokud se objednáváte k lékaři na preventivní vyšetření, obrňte se trpělivostí, vzkazují některá zdravotnická zařízení. Adresné zvaní na prohlídky kvůli prevenci rakoviny totiž prodloužilo čekací lhůty na vyšetření až o měsíce. Pojišťovny navíc opakovaně obesílají klienty, kteří v prvním roce nepřišli. Kvůli náporu pacientů tak na výrazně delší objednací dobu mohou narazit nejen ti s pozvánkou. Lékaři ale zdůrazňují, že navzdory delšímu čekání by lidé prevenci neměli zanedbávat. 
Video Adresné zvaní prodloužilo objednací dobu prohlídek
video

Adresné zvaní prodloužilo objednací dobu prohlídek

Na Interní klinice Fakultní nemocnice v Motole zaznamenali zvýšený nárůst pacientů kvůli vyšetření tlustého střeva o deset dvacet procent. Pozvánky na kolorektální screening patřily totiž k těm nejúspěšnějším. Česká pojišťovna pozvala téměř milion dvě stě tisíc lidí a přišla necelá pětina.

Víc pacientů znamená přirozeně i delší čekání. Před adresným zvaním se na vyšetření čekalo v průměru dva týdny. V současné době je objednací doba preventivních prohlídek tři až čtyři měsíce.

Nárůst pacientů kvůli zvacím dopisům zaznamenali taky ve fakultní nemocnici v Brně. A to u vyšetření prsu, děložního čípku i tlustého střeva. Termíny jsou našponované i v jiných případech, kde už pozvánky nehrají roli. Ne týdny, ne měsíce, ale třeba roky čekají ženy po rakovině na rekonstrukci prsou v pražské Nemocnici na Bulovce. Fronty žen, které po nádoru chtějí nová prsa, prodloužila třeba i aféra s vadnými PIP implantáty, které museli lékaři neplánovaně vyměňovat.

Nárok na bližší termín? Požádejte pojišťovnu

U plánovaných zákroků musejí státní nemocnice na rozdíl od těch soukromých čekací lhůty pravidelně zveřejňovat. Ne vždy jsou po ruce úplné a aktuální informace. Spolehlivým rádcem pro pacienty by tak měla být hlavně jejich zdravotní pojišťovna, která je povinna jim zákonem garantované maximální termíny zákroků zajistit.

Operace
Zdroj: ČTK/KEYSTONE
Autor: Gaetan Bally

Na výměnu kloubu v kyčli nebo koleni pacienti často čekají měsíce i roky – obojí patří k nejčastějším operacím. Pacient má ale podle předpisů kolikrát nárok na bližší termín, který by mu měla v případě nouze zařídit pojišťovna. Pokud se jí to nepovede, hrozí jí až desetimilionová pokuta.

Pojišťovna musí sehnat jiný termín v jiné nemocnici. V tomto případě ale vzdálenost není limitovaná. Může se tak stát, že pacient bude za kratším termínem cestovat klidně přes celou republiku.

Bez ohledu na dostupné termíny je konečná volba vždy na pacientovi. A jak se ukazuje, mnozí preferují čekání oproti vzdálenosti.