V Česku je dnes výjimečně nízký tlak

Praha - V České republice je velmi nízký tlak vzduchu. Ten může ohrožovat především starší lidi, kardiaky, ale i lidi trpící psychickými problémy. „Daleko větším problémem než nízký tlak je výrazná změna tlaku,“ upozornil kardiolog Petr Neužil. Změnu tlaku mohou přitom pocítit i lidé bez zdravotních problémů, a to například bolestí hlavy či dutin. „Je to podobný pocit, jako znáte například při přistání v letadle,“ popsal Neužil.
Video Tlak vzduchu v Česku klesl nezvykle nízko
video

Tlak vzduchu v Česku klesl nezvykle nízko

Tlak vzduchu v Česku klesl nezvykle nízko

30.01.2015 U

Neužil: Lidé s vysokým tlakem by měli raději odpočívat

Z důvodu nízkého tlaku je pro západní polovinu Čech biopředpověď na stupni 2 a pro zbytek republiky dokonce 3. Nízký tlak může být nebezpečný zvlášť pro lidi s nemocemi dýchacího ústrojí, kardiaky nebo psychicky labilní jedince. Pozor by si měli dávat také lidé s vysokým krevním tlakem. Tito lidé by se v době sníženého tlaku neměli vystavovat zvýšené aktivitě.

Důvodem nízkého tlaku je tlaková níže nacházející se nad severozápadní Evropou, která dostala poetický název Mishka. Česká republika se nachází na okraji této tlakové níže, která se bude postupně posouvat na východ, její centrum by ale Českou republiku mělo minout.

Nejnižší hodnoty čekají s největší pravděpodobností sever a severovýchod Čech, a to během soboty, kdy by tlak mohl klesnout až na hodnotu 975 hPa. „Největší změny tlaku nastávají během 24 hodin, rozdíl se pohybuje kolem 40 hPa, což je podobné, jako když vystoupáme zhruba o 300 až 400 metrů, tedy třeba na Milešovku,“ upřesnila meteoroložka ČT Marie Ostrčilová.