ČSSD se podle volebního průzkumu dotahuje na ANO

Praha – ČSSD se v preferencích voličů přibližuje vedoucímu postavení hnutí ANO. Aktuální rozdíl mezi oběma stranami činí podle lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zhruba 2,5 procenta. Na vyšší úrovni byla ČSSD naposledy zhruba před rokem. Sněmovní křesla by podle CVVM aktuálně obsadili všechny stávající strany Dolní komory s výjimkou Úsvitu.

ANO se drží v průzkumech CVVM na prvním místě nepřetržitě od loňského března, a to většinou s výrazným náskokem na ČSSD. Zatímco hnutí by podle volebních modelů z posledních měsíců dostalo vždy kolem 30 procent hlasů, sociální demokraté se od loňského podzimu nedokázali dostat přes 25 procent. Nyní jejich potenciální zisk činí 27,5 procenta. 

Třetí pozici neopouštějí komunisté. KSČM získala ve všech průzkumech CVVM za poslední rok vždy kolem 13 až 15 procent hlasů, nyní 13,5 procenta. Měnilo se ale pořadí na dalších místech. Výrazný propad zaznamenala TOP 09, jejíž podíl hlasů se oproti minulému průzkumu snížil o třetinu na 6,5 procenta. Stejný podíl má ODS, která si rovněž od prosince pohoršila. Jak ODS, tak TOP 09 tedy poprvé od posledních Sněmovních voleb v roce 2013 překonali lidovci, kteří nyní získali 7,5 procenta hlasů. 

Srovnání povolebních šetření (parlamentní strany)
Zdroj: CVVM

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny již zhruba tři čtvrtě roku zůstává Úsvit. Hnutí, které má v současnosti ve sněmovně 14 křesel, navíc u CVVM už více než půl roku nedokázalo dosáhnout lepšího výsledku než 2,5 procenta. 

Také podle lednového průzkumu agentury STEM by volby do sněmovny nyní vyhrálo ANO. STEM ale dává hnutí výraznější náskok před ČSSD - ANO by získalo 30,7 procenta hlasů a druzí sociální demokraté 21,7. Komunisté by měli 13,3 procenta hlasů, pro TOP 09 by hlasovalo 7,7 procenta voličů a pro KDU-ČSL sedm procent. ODS by dostala 5,6 a Úsvit 4,4 procenta.