Šiška čelí další obžalobě: kvůli miliardě na kontrolu dávek

Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo bývalého náměstka ministra práce Vladimíra Šišku v další kauze. Tentokrát jde o miliardový tendr na kontrolu sociálních dávek, který měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Šiška to ale už v listopadu označil za nesmysl. Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.

Obžaloba Šišku viní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, pokusu o porušení povinností při správě cizího majetku a pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Soudního znalce pak z pokusu o křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek.

Protikorupční policie obvinila oba muže už v listopadu 2013 v souvislosti s miliardovou veřejnou zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou v roce 2012 vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Cílem zakázky byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení.   

Ministerstvo si chtělo bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr ale v listopadu 2012 zrušil antimonopolní úřad poté, co si na postup ministerstva stěžovala česká pobočka softwarové společnosti SAS Institute. Záměr vybrat dodavatele v jednacím řízení bez uveřejnění byl podle úřadu nezákonný, a tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.    

Šiška tehdy postup ministerstva hájil znaleckým posudkem, podle nějž prý nemohl zakázku získat nikdo jiný než IBM. Antimonopolní úřad však posudek označil za nezpůsobilý. Znalec se prý spíše než na zodpovězení otázky, která řešení přicházejí v úvahu, soustředil na dokázání toho, proč je plnění poskytované IBM nejlepší možné.    

„Samozřejmě, že se budu bránit zákonnými prostředky. Domnívám se, že obžalovat mě kvůli zakázce, která měla ušetřit peníze, přičemž součástí té obžaloby je kalkulace, že čím by byla větší úspora, tím bych státu způsobil větší škodu, považuji za absolutní nesmysl,“ uvedl loni v listopadu Šiška pro ČT.

Bývalý náměstek ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) Vladimír Šiška čelí i dalšímu trestnímu stíhání. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je obžalován z podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla firmě OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou podala k antimonopolnímu úřadu.