Čeští lékaři budou léčit další nemocné děti z Afghánistánu

Praha - Čeští lékaři vyberou další nemocné afghánské děti, které odletí do nemocnic v ČR a budou se zde léčit. Tým lékařů z Ústřední vojenské nemocnice v Praze a z Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole odletí do vojenské polní nemocnice v Kábulu ve čtvrtek. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Čeští lékaři pomáhají dětem v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Vláda na jeho pokračování nedávno vyčlenila pět milionů korun. Od roku 1993 bylo v programu Medevac v ČR léčeno přes 110 pacientů z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán.

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s afghánským ministerstvem zdravotnictví a s občanským sdružením Berkat vytipovalo přibližně 70 nemocných afghánských dětí, postižených vrozenými srdečními vadami, zraněními válečného původu, popáleninami a rozštěpovými vadami obličeje. Mezi nimi čeští experti vyberou pacienty, kteří absolvují léčbu v ČR.

Spolu s lékařským týmem odletí do Kábulu i vyléčený afghánský chlapec Hamidolla, který byl do programu Medevac zařazen počátkem letošního srpna. Čtyřletý chlapec se v ČR úspěšně léčil s popáleninami a podrobil se také léčbě v Olivově dětské léčebně v Říčanech.

Další čtyři dětští pacienti přiletěli do Česka počátkem října letošního roku z Kosova. Čtyřletá Laureta, osmiměsíční Blerton, šestiletá Valentina a osmnáctiletý Meriton již absolvovali úspěšné operace vrozených srdečních vad v Dětském kardiocentru v Motole. Nyní jsou v Olivově dětské léčebně a připravují se na brzký návrat do Kosova.