Čunek nechce zveřejnit usnesení ke své kauze

Praha - Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek uložil svému advokátovi Eduardu Brunovi, aby nezveřejňoval usnesení, jež obsahuje podrobné vysvětlení toho, proč jihlavský žalobce Arif Salichov zastavil stíhání Čunka pro podezření z korupce. Informuje o tom čtvrteční Právo.

„O té věci jsem s panem Čunkem tento týden jednal a on mi jako klient svému obhájci výslovně uložil pokyn, abych to usnesení nezveřejňoval a nedával ho z ruky,“ řekl Bruna Právu. „Řekl mi, že ani on sám to nechce zveřejnit, ale že to ještě zváží,“ citoval Bruna Čunkovo vyjádření.

Také dnešní Hospodářské noviny (HN) připomínají Čunkův slib, že zveřejní rozhodnutí, jímž ho nejvyšší státní zástupkyně navždy zbavila podezření z korupce. Podle HN ale teď Čunek tvrdí, že se zveřejněním verdiktu nesouhlasí ostatní aktéři kauzy a že bez nich nemůže dát spis z ruky.

Počátkem minulého týdne Čunek oznámil, že plné znění rozhodnutí o zastavení svého trestního stíhání, k čemuž ho v zájmu transparentnosti vyzvala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, ještě nemůže zveřejnit. Verdikt totiž obsahuje jména celkem 34 lidí nebo právnických osob, a ne od všech už bývalý vicepremiér získal souhlas se zveřejněním.

Kvůli obnovení vyšetřování lidovecký šéf 1. listopadu oznámil, že odchází z funkce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. Salichov 20. listopadu již podruhé zastavil Čunkovo trestní stíhání s tím, že se žádný trestný čin nestal. Kauza skončila o tři dny později, když nejvyšší státní zastupitelství toto rozhodnutí potvrdilo.

Po Čunkově očištění se začíná mluvit o možnosti jeho návratu do koaličního kabinetu. Lidovci ho do vládních funkcí znovu navrhli v úterý. Čunek nevidí pro své opětovné jmenování žádné zásadní překážky. Tvrdí, že byl pravomocně zproštěn obvinění z korupce, žádné „kostlivce ve skříni“ nemá a nikdy neměl a za skandály, které provázejí jeho kariéru, nemůže.

Záměry lidovců vrátit Čunka do vlády se ale nelíbí některým členům Strany zelených a ODS. Podle dnešního tisku například ministři zahraničí a školství Karel Schwarzenberg (za zelené) a Ondřej Liška (SZ) zvažují rezignaci, když se Čunek do kabinetu vrátí.