Aktivisté Greenpeace chtějí na komíně vydržet do pátku

Prunéřov (Chomutovsko) - Skupina 11 aktivistů Greenpeace, která obsadila dnes ráno třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II patřící společnosti ČEZ, na něm chce vydržet minimálně do pátku. "Během dvou hodin se dostaneme do výšky 150 metrů, kde zřídíme improvizovaný tábor. Máme potřebné komunikační vybavení, jídlo, pití i improvizovaný záchod. Co jsme si přinesli, to i odneseme," řekl ČTK vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský ze stopatnáctimetrové výšky komína.

Aktivisté protestují proti globálnímu znečišťování Země skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého (CO2) v zemi. Společnost ČEZ ale tvrdí, že její hnědouhelné elektrárny patří k nejšetrnějším k životnímu prostředí ze států bývalého východního bloku.

ČEZ se podle mluvčího skupiny pro severní Čechy Oty Shneppa dohodla s účastníky protestu na jeho klidném průběhu. „Vyzvali jsme je, aby slezli z komína a opustili areál podniku. To neučinili. Nicméně nebudeme nijak zasahovat. Naopak jsme si předali telefony pro případ nějaké zdravotní komplikace či zhoršeného počasí. Pomoci jsou připraveni hasiči i záchranáři. Až aktivisté Greenpeace nejspíš v sobotu komín opustí, policie bude postupovat standardním způsobem. Vzhledem k mezinárodní účasti se dá očekávat i vypovězení z ČR. O podání trestního oznámení ale neuvažujeme,“ uvedl.

Pracovníci bezpečnostní agentury si podle Rovenského lezců všimli až zhruba ve třicetimetrové výšce komína. „Nebyl žádný problém se kolem 04:00 ke komínu přiblížit a zahájit výstup. Čekali jsme, že areál elektrárny bude lépe střežen,“ uvedl Rovenský. Všichni demonstranti jsou podle něj v pořádku.

Na komíně chtějí vyvěsit i plakát s nápisem STOP CO2. „Zatím nám to znemožňuje silný vítr. Uvidíme, zda se utiší a nám se podaří záměr uskutečnit,“ doplnil Rovenský.

Protest Greenpeace souvisí s mezinárodním dvoutýdenním vyjednáváním o klimatu, jež začalo 3. prosince v indonéském Bali. Česko bude na konferenci zastupovat ministr životního prostředí Martin Bursík.

„Protestem chceme politiky přesvědčit, aby nejpozději do roku 2009 nahradili Kjótský protokol novou dohodou se zapojením Číny a Indie. Společně s EU prosazujeme snížení emisí skleníkových plynů o třetinu do roku 2030 u ekonomicky rozvinutých zemí, u rozvojových zemí by kritéria nebyla tak přísná,“ doplnil Rovenský.

Akce se zúčastní lidé z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa a Británie. Policie z areálu prunéřovské elektrárny vykázala asi deset aktivistů Greenpeace. Proti jejich kolegům na komíně zasahovat nebude.