Vrahové Steinbauer a Hrbáč dnes byli odsouzeni k doživotí

České Budějovice/Bonn - Dva Češi si dnes vyslechli rozsudky doživotního vězení s velmi omezenou možností předčasného propuštění. Jeden z nich před soudem v Bonnu za znásilnění a vraždu čtrnáctileté dívky, druhý v Českých Budějovicích za dvojnásobnou vraždu. Oba muži se na místě odvolali.

Doživotní trest vězení dnes českobudějovický krajský soud udělil pětatřicetiletému Jaroslavu Steinbauerovi za dvě vraždy žen. Muž si již odpykával trest za vraždu šestnáctileté dívky. Dnes soud v obnoveném řízení posuzoval jeho podíl na vraždě čtyřiadvacetileté ženy v českobudějovické Stromovce. Původně soud Steinbauera v tomto případě pro nedostatek důkazů zprostil viny.

Přestože soud měl k dispozici nové důkazy, všechny byly nepřímé. „Krajský soud je přesvědčen, že rozsah nepřímých důkazů tvoří natolik ucelený a pevný řetězec, že bylo možné rozhodnout i při absenci jediného přímého důkazu,“ řekl novinářům předseda senátu Daniel Prouza. Steinbauer podle něj zavraždil ženu naprosto stejným způsobem jako potom druhou dívku, ten však od počátku svou vinu popíral: „Ničemu jsem nerozuměl, zavíráte člověka za něco, co neudělal,“ vykřikoval po zdůvodnění rozsudku.

Soud chce Steinbauera co nejvíce izolovat, a proto rozhodl proto, že doba pobytu ve věznici se zvýšenou ostrahou se do doby podmíněného propuštění nezapočítává. „Ve zvýšené ostraze bude pan obžalovaný nejméně deset let,“ vysvětlil Prouza. Na svobodu se tak Steinbauer bude moci dostat nejdříve za 30 let. Podle znalců je totiž velice nebezpečný a je vysoká pravděpodobnost, že by vraždil znovu.

Rovněž k doživotnímu trestu dnes německý zemský soud v Bonnu odsoudil dalšího českého občana, Zdeňka Hrbáče. Šestadvacetiletý automechanik se ke znásilnění a brutálnímu ubodání čtrnáctileté dívky přiznal a vyjádřil lítost nad svým činem. Soud konstatoval, že čin byl mimořádně závažný, což výrazně snižuje pravděpodobnost, že odsouzený bude propuštěn po 15 letech vězení.

„Způsobil oběti veliké utrpení, stejné způsobil jejím rodičům, dvěma starším sestrám a přátelům,“ řekl soudce, když četl odůvodnění rozsudku. K tíži přičetl pachateli i to, že dívku držel ve své moci tři a půl hodiny, než ji zabil. Mluvčí soudu Thomas Stollenwerk ČTK řekl, že Hrbáč nemusí za mřížemi nutně strávit celý život. O možném zmírnění trestu se prý bude pravděpodobně rozhodovat po 20 až 25 letech.

Hrbáč, který pochází z Ostravska, žije již několik let v Německu. Na konci srpna u autobusové zastávky v Königswinteru u Bonnu přepadl nezletilou Hannah a na nedalekém autobusovém parkovišti, kde pracoval, ji znásilnil. Později policii řekl, že k činu jej dohnala touha poznat sex se ženou, který jako homosexuál nikdy nezažil. Po znásilnění však dostal strach a dívku dvanáctkrát bodl nožem.

Jaroslav Steinbauer při soudním líčení v Českých Budějovicích
Jaroslav Steinbauer při soudním líčení v Českých Budějovicích
Více fotek
  • Jaroslav Steinbauer při soudním líčení v Českých Budějovicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/12/1175.jpg
  • Zdeněk Hrbáč při soudním líčení v Bonnu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/12/1174.jpg