ÚS odmítl stížnost KSČM na reformu

Brno/Praha - Ústavní soud odmítl návrh 43 komunistických a sociálně demokratických poslanců na zrušení vládní reformy veřejných financí. Důvodem je, že již dříve obdržel obdobný návrh poslaneckého klubu ČSSD proti reformě. Ústavní soud nikdy souběžně neprojednává dva obdobné podněty. Buďto návrhy spojí, nebo upřednostní dříve podaný, informoval mluvčí soudu Michal Spáčil. O usnesení soudu informoval novináře předseda KSČM Vojtěch Filip. Odmítnutí považuje za skandální.

Soud rozhodoval neveřejně. „Návrh je nepřípustný, neboť Ústavní soud již v téže věci jedná,“ uvedl v usnesení senát soudu se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou.

Předkladatelé obou návrhů žádali Ústavní soud, aby jejich podání projednal přednostně před jinými stížnostmi, což by znamenalo, že soud rozhodne v řádu měsíců, a nikoliv let. Zda se tak stane, ale soud zatím neoznámil. Pokud soud ani návrh sociálnědemokratických poslanců neprojedná přednostně do konce roku, pak podle Filipa způsobí, že reforma financí vejde v platnost a bude odpovědný „za škody, které vzniknou fyzickým i právnickým osobám“.

Odmítnutí návrhu komunistických a sociálnědemokratických poslanců je podle Filipa nekorektní také proto, že neobsahuje sdělení, že se odmítnutí navrhovatelé automaticky podle zákona o Ústavním soudu stávají vedlejšími účastníky řízení. Navíc jde o rozhodnutí soudního senátu, přestože má jít podle zákona v případě zrušení zákona o rozhodnutí pléna, tvrdí komunistický předseda. K výhradám Filipa se Spáčil nevyjádřil.

Komunisté se podle něj ale jednání o návrhu sociálně demokratických poslanců zúčastní i přesto. Žádné jednání před soudem ale zatím nebylo svoláno.

Návrh na zrušení reformy financí podal Ústavnímu soudu jako první předseda klubu poslanců ČSSD Michal Hašek 22. října. Zákonu vytýká například poplatky u lékaře i způsob, jakým byl projednáván. Jako druhý podal návrh Filip jménem poslanců KSČM, připojilo se též několik sociálně demokratických poslanců. Porušeno podle něj bylo například legitimní očekávání voličů, protože finanční reformu sněmovna schválila jen díky dvěma bývalým sociálně demokratickým poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi. Vytýká také zákonu zavedení daně z takzvané superhrubé mzdy.

Přednostně soud v poslední době projednal například případ Václava Fischera, který bojuje o dvě letadla boeing, či stížnost ohledně platnosti komunálních voleb v Brně. Naopak řadě návrhů na zrušení zákonů právo na přednostní projednání nepřiznal a nález vyhlásil často až po několika letech.