Šéfka soudu v Brně dostala důtku za kauzu Škrlová

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes v kárném řízení uložil důtku předsedkyni brněnského městského soudu Marcele Komárkové. Podle kárného senátu soudkyně svévolně a bez pádného důvodu přidělila jinému soudci, než měla, případ Barbory Škrlové, která se vydávala za třináctiletou Annu z Kuřimi. Kárnou žalobu na soudkyni podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Obě strany si ponechaly lhůtu na případné odvolání.

Podle předsedy senátu Komárková zapříčinila, že soud v kauze rozhodoval v nesprávném obsazení. „Ohrozila tak důvěru ve spravedlivé rozhodování soudu,“ uvedl.

Domnělou třináctiletou Annu městský soud v Brně letos v březnu nepravomocně svěřil do péče Kláry Mauerové, která je od jara ve vazbě kvůli údajnému týrání svých dvou synů v Kuřimi na Brněnsku. Vyšší soud verdikt zrušil a případ vrátil zpět k projednání. Aby mohly soudy věc uzavřít, musí vědět, zda Anna existovala, nebo se za ni vydávala přítelkyně Kateřiny Mauerové Barbora Škrlová. Ta je nyní pravděpodobně v zahraničí a o návratu do Česka podle dřívějších informací neuvažuje.

Klára Mauerová a její sestra Kateřina jsou podezřelé z týrání dvou Klářiných synů, sedmiletého Ondřeje a devítiletého Jakuba. Případ vyšel najevo poté, co policie našla mladšího chlapce nahého a svázaného v komoře domu v Kuřimi.

Podle žaloby Komárková nepřidělila kauzu týkající se návrhu o určení jména a příjmení, ustanovení poručníka a svěření do péče třetí osoby nezletilé dívky nazývané Anna v souladu s rozvrhem práce příslušného soudu a s občanským soudním řádem. O věci tak nerozhodoval zákonný soudce. Na zákonného soudce má přitom každý právo podle Listiny základních práv a svobod.

„Z ústavního pohledu na kárné řízení i s ohledem na stanovisko Nejvyššího soudu je namístě jednání paní doktorky posoudit jako kárné provinění. Byť byla vedena snahou o co nejrychlejší a erudované rozhodnutí této věci, porušila základní ústavní právo na zákonného soudce,“ uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Komárková dnes pochybení uznala. Zdůraznila ale, že byla vedena dobrým úmyslem o co nejrychlejší vyřešení případu. Soudkyni Jaroslavu Rezovou, které případ přidělila, považuje za nejzkušenější a nejlepší na opatrovnickém oddělení. Na agendě nalezenců, kde měla kauza správně skončit, ale pracuje Lidmila Malá. Pro tuto oblast je tedy takzvaným zákonným soudcem. Komárková argumentovala i tím, že Rezová měla v té době na starosti zhruba třikrát méně neskončených věcí než Malá, a mohla se tak případu rychleji věnovat. K dnešnímu rozhodnutí soudu řekla, že je v podstatě spokojená.

Verdikt soudu kladně přijala Jitka Smejtková, která zastupovala ministra spravedlnosti. „Vrchní soud vyhověl v celém rozsahu návrhu pana ministra. Jsem spokojena i s kárným opatřením, důtkou. Myslím, že je přiměřená,“ uvedla Smejtková. O případném odvolání ale podle ní musí rozhodnout sám ministr spravedlnosti.

Pospíšil dříve uvedl, že půjde o precedenční rozhodnutí. Vrchní soud již jednou kárné řízení zastavil, Pospíšil se ale odvolal k Nejvyššímu soudu. Jeho kárný senát případ vrátil vrchnímu soudu s tím, že nelze rozhodnout bez veřejného jednání.