V Týnci n. S. vybouchla kotelna, škoda 20 milionů

Týnec nad Sázavou (Benešovsko) - Výbuch a následný požár poškodily dnes ráno plynovou kotelnu v Týnci nad Sázavou. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně stanovena na 20 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Podle prvních výsledků vyšetřování v kotelně vybouchl motor, začal hořet agregát a kabelové rozvody. Výbuch navíc nadzvedl strop objektu, prasklo potrubí a z výměníku vytekla teplá voda. Následky požáru likvidovali hasiči z Benešova a jejich dobrovolní kolegové z Pecerad a Bukovan.

Starosta Zdeněk Březina ČTK řekl, že kotelna zásobuje zhruba dvě třetiny z 3400 obyvatel města. Teplo dodává do bytů na sídlištích, domu s pečovatelskou službou, škol, městského úřadu i zdravotního střediska. Kvůli havárii byly dodávky přerušeny.

"Náhradní zdroj tepla neexistuje," uvedl starosta. Naštěstí podle něj venku nemrzne. Nikdo totiž zatím nedokáže říct, kdy se dodávky tepla obnoví, jestli se kotelna bude opravovat den nebo čtyři dny, poznamenal. Pokud se podle starosty potvrdí informace, že oheň poškodil jen jednu kogenerační jednotku, mohla by kotelna fungovat alespoň v omezeném provozu. Bližší informace bude mít odpoledne.