Nacionalistická Národní garda zahájila nábor členů

Praha - Polovojenská organizace Národní garda, kterou na konci října zřídila nacionalistická Národní strana (NS), zahájila nábor nových členů. První termín, kterým bude zároveň zahájena činnost přijímače, byl stanoven na 5. ledna, informovaly internetové stránky gardy a Národní strany.

Uchazeči o členství mají podle webu gardy zaslat elektronickou nebo obvyklou poštou životopis. „Každý zájemce bude následně kontaktován a pozván k přijímacímu řízení do náborové kanceláře Národní gardy,“ uvádí se na internetu.

Vznik gardy považuje za nepřijatelný ministr vnitra Ivan Langer (ODS), policie bude podle něj její činnost sledovat. Ostře ji kritizovali také šéf sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD) nebo slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Jako důvody svého založení uvádí Národní garda na svém webu například „destrukci, rozpad republikové policie a neschopnost jejího velení“ a „stále rostoucí strach našich spoluobčanů, Čechů, Moravanů a Slezanů, z chování nepřizpůsobivých menšin a imigrantů“.

„Ve chvíli, kdy na ministerstvo podají žádost (k registraci) a bude v ní stát to, co mají na stránkách, tak samozřejmě tomu občanskému sdružení nedovolíme ani vzniknout,“ řekl Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Pokud by se potom policii podařilo prokázat přímou souvislost NS s Národní gardou, mohlo by to vést i k zrušení strany, uvedl.

„Národní strana by ale musela tvrdit to, co v tuto chvíli tvrdí Národní garda,“ podotkl Řepka. Pokud se garda nepokusí zaregistrovat, vše bude podle něho v rukou policie. „Shromažďovací právo jim nikdo ze zákona nemůže upřít. Musí začít vyvíjet nějakou protizákonnou nebo protiústavní činnost. Pak teprve můžeme zasáhnout,“ řekl Řepka. Situaci nyní sleduje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, dodal.

Národní gardu založila nacionalistická Národní strana letos 28. října v Praze na mítinku k oslavě vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Podle NS jde o neozbrojenou složku, která je ovšem založena na „přísném vojenském principu“. Náplní její činnosti má být „pomoc a služba vlasti“.